Hlavní stránka Regiony Vysočina Regionální komise Svazu měst a obcí ČR řeší témata úzce se dotýkající obcí

Regionální komise Svazu měst a obcí ČR řeší témata úzce se dotýkající obcí

22. 6. 2017

Nejvýznamnější organizaci sdružující obce je v ČR Svaz měst a obcí. Jedním z jeho orgánů je i regionální komise, jejímž předsedou je starosta Pacova Lukáš Vlček. K činnosti komise a k tématů které komise řeší se vyjádřil následovně.

Lukáš Vlček, předseda regionální komise SMOČR a STAN na Vysočině

Lukáš Vlček, předseda regionální komise SMOČR a STAN na Vysočině

Tématika Regionální komise Svazu měst a obcí České republiky je velmi pestrá, vždyť do kategorie regionálního rozvoje je možné zařadit téměř vše, co se municipalit týká. Buďme ale konkrétnější.

Každé jednání komise, kde zasedají zástupci jednotlivých komor SMO ČR a zástupci regionálních sdružení, zahrnuje informace a související diskuzi k aktuálně projednávané a připravované legislativě. Tzv. evergreenem je problematika rozpočtového určení daní. Sílí názory, že aktuální dotační prostředí je pro obce velmi nepřehledné, neefektivní a nákladné. Z osobní, více jak desetileté zkušenosti starosty malého města, mohu říci, že řadu projektů bychom v dnešní době radši realizovali bez dotačních prostředků. Související náklady, ať již časové či finanční, značně zkreslují konečnou hodnotu projektů. Navíc mám pocit, že jsme v nestálém procesu kontroly a střídají se u nás různé kontrolní skupiny, často opakovaně na ty samé projekty. I toto stojí města a obce nemalé prostředky, a to ani nemluvím o nákladech státu a společnosti jako takové. Osobně se také přikláním k názoru, že je nutné postupně omezovat dotační nástroje a prostředky zde alokované systematicky rozpustit do běžných daňových příjmů samospráv.

Na uplynulém Sněmu SMO ČR v Plzni zazněl návrh tehdejšího ministra Financí Andreje Babiše na vytvoření nového ministerstva, kam by se převedly všechny dotační nástroje pro obce. K tomuto návrhu jsem osobně značně zdrženlivý, a to ze dvou důvodů. První důvod jsem již zmínil, a to jít raději cestou snížení počtu dotačních programů a raději navýšit běžné příjmy samospráv. Druhým důvodem je moje obava o centralizaci různých programů pod jedno ministerstvo a tím vysoká „dotační centralizace moci“.

 

Dalším významným tématem Regionální komise SMO ČR je zainteresovanost v realizovaných projektech. Tím aktuálně největším projektem, který je v poslední době vždy na pořadu jednání komise, je projekt s názvem: Projekt Posilování administrativní kapacity obcí na bázi meziobecní spolupráce (zkráceně centra sdílených služeb – CSS). Tento projekt má podle mého názoru velký potenciál, především pak pro malá sídla, která nedisponují dostatečným zázemím a personálním aparátem. Sám dlouhodobě propaguji myšlenku profesionalizace práce dobrovolných svazků obcí (DSO), a to především v tom smyslu, že DSO, které mají dostatečný personální aparát a zázemí, mohou nabízet velmi kvalitní služby pro své členy a významně tak pomáhat rozvoji daného území.

V rámci projektu nás čekají v červnu „Tematických setkání pro zapojená DSO", která budou realizována v Brně 1. 6., v Olomouci 15. 6., v Pacově 22. 6. a v Praze 27. 6. Samotná setkání budou rozdělena do dvou částí, a to konkrétně na část dopolední, věnovanou "Zhodnocení dosavadního průběhu projektu" a na část odpolední, jejímž obsahem bude "Sdílení dobré praxe a výměna zkušeností". V rámci odpoledního bloku bude také řešena aktuální legislativa. 

Posledním aktuálním tématem, které je nutné zmínit, je problematika budoucnosti kohezní politiky, po ukončení aktuálního programového období a problematika Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+. SMO ČR zastupuji na jednání pracovní skupiny k tomuto tématu a uvědomuji si, jak moc je důležité mít zástupce svazu v dalších jednotlivých tematických skupinách, tak aby slyšet hlas a názory SMO ČR. Konečný obsah Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ bude mít zásadní vliv nejen na budoucnost národních programů pro obce a města, ale také na pozici samospráv v budoucí kohezní politice EU a její dopad na Českou republiku.

Autor: Pavel Hájek