Hlavní stránka Regiony Vysočina Radek Hošek: Primátor Ryška není v kondici řídit město

Radek Hošek: Primátor Ryška není v kondici řídit město

18. 4. 2024

Primátor Jihlavy Petr Ryška (ODS) na posledním zastupitelstvu města v emočně vypjatém vystoupení předčítal údajné prohřešky zastupitele Radka Hoška (Starostové a NK), kterého označil za jednoho z morálně nejhorších zastupitelů Jihlavy. Nepravdivá a nepodložená tvrzení primátora Ryšky se nyní Radek Hošek rozhodl občanům uvést na pravou míru na webu NarovnameJihlavu.cz.

Radek Hošek

Radek Hošek

„Pan Ryška si jako bývalý učitel napsal na jednání zastupitelstva tahák, ze kterého předčítal má údajná tvrzení, na která jsem měl obratem reagovat. Jak ale dokazuji na novém webu, některá tvrzení byla přímo lživá, jiná pro změnu překroucená. Primátor Ryška po mně tedy na jednání zastupitelstva chtěl, abych se omlouval za tvrzení a vysvětloval tvrzení, která jsem nikdy neřekl,“ říká úvodem Radek Hošek k nově spuštěnému webu. Ten se rozhodl založit, aby mohl přehlednou formou obyvatelům města dodat fakta k některým tvrzením primátora.

„Ačkoli to měl být zřejmě pan zastupitel Hošek, který měl nečekanému, předem pečlivě připravenému a hlavně utajenému výpadu podlehnout, nakonec celý primátorův spektákl působil dojmem, že svůj výstup neunesl především on sám. Primátor Mgr. Petr Ryška, jakožto předsedající schůze, v rozporu se zákonem, jednacím řádem zastupitelstva, ale i pravidly slušnosti, zneužil městské zastupitelstvo k vyřizování osobních rozepří, které nemají na schůzi zastupitelstva místo. Je zjevné, že tímto jednáním Mgr. Petra Ryšky (ODS) došlo k bezprecedentnímu zneužití jeho funkce, jakožto předsedajícího, ale i samotné instituce městského zastupitelstva. Primátor prakticky obrátil samotný princip fungování zastupitelstva, kdy to má být především primátor, který se má odpovídat zastupitelům a nikoli naopak. Nelze ani přehlédnout, že zatímco porušování jednacího řádu svými kolegy z koalice primátor přehlížel u opozičních zastupitelů se domáhal jeho dodržování. Zastupitel Hošek měl navíc dle představ primátora obratem reagovat, přičemž primátor vybral i věci obsáhlé, na které se bez řádné přípravy ani adekvátně reagovat nedalo,” uvedl k výstupu na jihlavském zastupitelstvu advokát Tomáš Havran.

 

HMA se stavět nebude aneb Hitler je gentleman

Primátor Ryška například na zastupitelstvu citoval z článku, který měl dle jeho slov vyjít v srpnu 2022 v Deníku. V něm se měl tehdejší kandidát na primátora Hošek vyjádřit, že se Horácká aréna nikdy nepostaví. „Již v rozhovoru v Deníku v srpnu 2022 [Radek Hošek] říká, že HMA se nikdy nepostaví, a že kdo to říká, že se Horácká aréna bude stavět, tak lže. Nyní se staví, a vím, že slušný člověk by se za tato svoje tvrzení omluvil. Od pana Hoška to však neočekávám,“ uvedl na zastupitelstvu primátor Ryška. „Bylo to v srpnu 2022 před volbama. Bylo tam vyloženě… buď to napsal pan Singr, a nebo jste to musel říct, že jo. Takže bylo tam přesně napsáno, že aréna se stavět nebude, a kdo říká, že se bude stavět, tak že je lhář. Tohle takhle přesně byly vaše slova, který tam byly,“ doplnil Ryška. Žádný takový článek s citací Radka Hoška ovšem nikdy nevyšel.

„Pan Ryška na zastupitelstvu slíbil, že mi odkaz na článek pošle. Když jsem ho mailem urgoval, odpověděl, že noviny s tímto mým tvrzením jsou uloženy v archivu a že je do příštího zastupitelstva najde. Nečekal jsem, sám jsem si koupil předplatné Deníku, prohledal jeho archiv včetně tištěných verzí a nic z toho, co pan Ryška říká, jsem nenašel. Až nápadně mi to připomíná Miloše Zemana a kauzu s článkem Hitler je gentleman. Jsem tedy zvědavý, kam svého mluvčího pošle primátor hledat. Pevně věřím, že také neskončíme před soudem,“ říká Radek Hošek s odkazem na kauzu bývalého prezidenta.

 

Chyby v demoličním výměru primátor nezná a ta částka taky nesouhlasí

„Pan radní Beke si ke svému platu neuvolněného radního nechal zastupitelstvem schválit smlouvu na 800 korun za hodinu vykázané práce, mimo jiné za koncepci parkování a Horáckou multifunkční arénu. Není žádným tajemstvím, že to i vzhledem ke špatným výsledkům jeho práce v těchto oblastech dlouhodobě kritizuji. Navíc se tomu má podle mého názoru věnovat v rámci své funkce radního, ne dostat takovouto trafiku k platu jako zastupitel. Aréna se staví, ale nestaví ji pan Beke a stavěla by se i bez něj, od toho si platíme zhotovitele a odborné pracovníky. Pan Beke měl zajistit, aby vše probíhalo hladce, ale kvůli jeho zřejmým pochybením už město přišlo o několik milionů korun, například hned v počátku při správních procedurách spojených s odstraněním stavby, kdy nejen kvůli systémové podjatosti, ale i kvůli chybám v projektové dokumentaci bylo město nuceno vyplácet majitelům sousedních nemovitostí v Tyršově ulici odškodné,“ říká Radek Hošek.

Primátor však dle svých slov žádné takové chyby nezná. „[…] jste řekl, že v demoličním výměru jsou veřejně známé chyby. My jsme zdemolovali podle tohoto demoličního výměru Horácký stadion, nebyl tam jediný problém, nikdo si na nic nestěžoval. Které chyby tam byly teda podle vás? Já o nich nevím,“ uvedl Ryška na zastupitelstvu.

Primátorova slova hned po zastupitelstvu veřejně dementoval advokát stěžovatelů z Tyršovy ulice Jaroslav Homolka. „Co se týče údajných lží šířených panem Hoškem, tak mohu pouze potvrdit, že v řízení o odstranění stavby HZS nebyla vznesena pouze systémová podjatost, jak zaznělo z úst pana primátora, ale bylo namítáno mnoho závažných faktických vad,“ uvedl mimo jiné Homolka, který označil jednání primátora Ryšky za zbabělost a celou diskuzi jako slovíčkaření a zavádějící pohledy na různé věci, na což se bez přípravy jen stěží reaguje.

Primátor dále otevřel téma částky, za kterou se HMA měla stavět. „Přestože primátor údaje na zastupitelstvu přečetl ze svého připraveného taháku, nedávala jeho slova úplně smysl. Na zastupitelstvu si pletl roky i sumy, a tak se na to těžko reaguje,“ říká Radek Hošek k tvrzení primátora Ryšky: „V únoru 2023 také [zastupitel Radek Hošek] tvrdil, že v roce 2022 již měla aréna zajištěno kofinancování 300 milionů od státu a 300 milionů od kraje. Chtěl bych říct, že kraj v té době měl podepsané jenom memorandum, kde nebyla vůbec žádná částka, a odmítl o částce diskutovat a o 300 tisících jednal až v únoru 2021.“

Nicméně skutečnost, že Kraj Vysočina přislíbil z tehdy zamýšlené částky na výstavbu HMA 900 milionů korun spolufinancování jednou třetinou, tedy 300 miliony korunami, již za minulého volebního období 2016–2020, přímo potvrdil sám primátorův stranický kolega, zastupitel města Jihlavy a hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS) 4. 4. 2024 ve článku s titulkem Na Třebíčsku mi záleží, říká hejtman v periodiku Horácké noviny, kde doslova říká: „O podpoře jihlavské arény se diskutovalo řadu let již v bývalém vedení kraje, od kterého vzešel předběžný příslib dodat třetinu peněz na tehdy předpokládaný 900milionový rozpočet. Po aktualizaci rozpočtu po architektonické soutěži se vedení kraje dohodlo na finální podpoře jihlavskému projektu ve výši 500 milionů korun při rozpočtu 1,9 miliardy.“

„Našel jsem také na iDNES článek z roku 2020, kde radní a manažer projektu Beke tvrdí, že se aréna bude stavět za 750 milionů korun, plus mínus dvacet procent, a že krize tuto výstavbu může zlevnit. Dnes jsme na necelých dvou miliardách, a to ještě bez vnitřního vybavení, které se bude kupovat zvlášť. Jsem zvědavý, na jakou částku se nakonec i s úroky z úvěru dostaneme,“ doplnil Radek Hošek. „Na tvrzeních pana Ryšky se ukázalo, že když kritizuji, že na jihlavské radnici pod vedením ODS levá ruka neví, co dělá pravá, nemýlím se. Buď primátor úmyslně lhal, nebo vůbec netuší, co se na radnici děje. Nevím, co je horší varianta,“ glosoval.

 

Pro družstevní bydlení hlasovali, teď dělají, že nikdy neexistovalo

„[…] pravda je taková, že družstevní bydlení jako takový město nikdy neslibovalo. To v podstatě nějakým způsobem se snažil organizovat pan Zeman pouze […]. [Vít Zeman, tehdejší náměstek primátorky] potom udělal na městě nějakou databázi těch, který by eventuálně tady v těch soukromých družstevních bytech chtěli být. My – já, Martin Laštovička ani David Beke –, kteří jsme teda byli [následuje nesrozumitelné slovo v čase 4:03:56], jsme s tím nikdy nesouhlasili. Nikdy. Takže prostě všechny tyhlety řeči mi přijdou úplně zbytečný,“ tvrdil primátor Ryška na jednání zastupitelstva.

„Je pravdou, že informace o družstevním bydlení nechali radní z webu města rychle smazat, dohledat tuto stránku ve vyhledávačích ale jde. Obrátili se na mě také tehdejší zájemci o družstevní bydlení, kteří se městem cítí podvedeni, a poslali mi dopisy, které jim na hlavičkovém papíru města posílala zaměstnankyně Útvaru městského architekta. Na ÚMA, tedy přímo město Jihlava, se lidé také měli ohledně družstevního bydlení obracet. Například v lokalitě Handlovy dvory pak došlo za tehdejšího vedení, ve kterém pan Ryška seděl, ke směně pozemků. Tam bylo jednou z variant, jak se také uvádí v informačním dopisu města, který zájemcům přišel 20. 9. 2022, i družstevní bydlení přímo ve vlastnictví města Jihlavy. Kvůli tomuto projektu byl vyvlastněn také pozemek OC Tesco,“ uvádí na pravou míru slova nynějšího primátora a tehdejšího náměstka primátorky Ryšky zastupitel Radek Hošek.

„Například o pokračování projektu Dooma se navíc veřejně hlasovalo na zastupitelstvu města, kde jak pan Ryška, tak pánové Beke a Laštovička zvedli ruku pro. Jednoduše Jihlaváky podvedli a teď se snaží dělat, že s tím nemají nic společného,“ dodává Hošek. „Je třeba dodat, že teď po volbách ODS jasně řekla, že družstevní bydlení pro ni není téma. Pevně věřím, že pro další vlády naopak dostupné bydlení bude tématem zásadním.“

 

„A takto bych mohl s vyjádřeními pokračovat dál, například co se primátorova slovíčkaření o tom, co je a není městská firma, týče. Přitom Teniscentrum za městskou společnost v článku pro Pirátské listy v květnu 2020 označil i předseda představenstva, současný radní za ODS a tehdejší zastupitel za Piráty Vojtěch Prchal. A například hlavní město Praha vedené ODS jako městské společnosti uvádí všechny, kde má jakýkoli, nejen 100% majetkový podíl, jak si městskou společnost představuje pan Ryška. Tak by si to pánové ve straně mohli vyjasnit,“ říká Radek Hošek.

„Je v pořádku, že spolu nesouhlasíme, o tom politika je. Ale tyhle praktiky devadesátkových kmotrů z ODS, které pan Ryška předvádí, trpět nehodlám. Lhaní, ohýbání pravidel, vysávání městské kasy straníky, snaha přihrát lukrativní městský pozemek sponzorovi ODS bez transparentní dražby nebo absolutně nezvládnuté řízení města s projekty, jako je parkovací koncepce,“ jmenuje Radek Hošek, jak vypadá vedení města Jihlavy pod vedením Petra Ryšky z ODS.

„Panu Ryškovi se na zastupitelstvu klepal hlas, a přestože svá slova jako bývalý učitel četl z taháku, který si na mě připravil, často blábolil nesmysly. Myslím, že není v nejlepší kondici na to řídit naše město a koalice by měla zvážit jeho výměnu. Arogantně a agresivně se totiž primátor nechová jen ke mně jako svému politickému konkurentovi a mým kolegům, ale také k našim spoluobčanům, kteří si dovolí ozývat se proti záměrům města. A to je podle mě nepřípustné. Primátor není v zastupitelské demokracii žádný diktátor, naopak by se měl ze svých činů daňovým poplatníkům zodpovídat,“ dodává závěrem Radek Hošek s tím, že se má s celou řadou členů rady města Jihlavy korektní vztahy a podnětnou spolupráci, a tak se jeho kritika týká pouze některých jejích členů a především primátora.

Autor: Jana Kudrhaltová