Hlavní stránka Regiony Vysočina Příjemnější pobyt a dostatek stínu. Na Třebíčském náměstí poroste více stromů, než památkáři povolili

Příjemnější pobyt a dostatek stínu. Na Třebíčském náměstí poroste více stromů, než památkáři povolili

21. 12. 2021

Více zeleně památkářům navzdory. Třebíč se při opravě Karlova náměstí rozhodla neřídit doporučením památkového ústavu a vysadit tam větší množství stromů, než s kolika počítá projekt opravy. Podle starosty města Pavla Pacala je to nutná „rebelie“, která má zajistit na náměstí příjemnější pobyt, dostatek stínu a lepší klima.

Vizualizace rekonstrukce Karlova náměstí v Třebíči.

Vizualizace rekonstrukce Karlova náměstí v Třebíči.

„Jsou to dvě nové řady stromů na západní straně. Byly vysázeny nejen po jejím vnějším, ale i prakticky po celém vnitřním obvodu,“ uvádí třebíčský starosta.

S více stromy počítala jedna z prvních variant opravy, která ale nezískala od památkářů povolení. „My jsme zkrátka přesvědčení, že tam být musí. Zkoušeli jsme různé varianty, jak se s památkáři dohodnout,“ podotýká Pavel Pacal.

To však nepomohlo, tak se rozhodli jít vlastní cestou. „Je to promyšlený krok, na který druhá strana ale nechtěla slyšet. Nezbylo nám tedy nic jiného, než to provést tímto způsobem,“ krčí rameny starosta.

Věří, že udělali správně. „Všichni si uvědomujeme, jak se doba vyvíjí, jak vypadá klimatická změna, jak veřejný prostor zkrátka potřebuje zeleň a stín. A jestliže toto nechce někdo pochopit, tak my tu příležitost revitalizace náměstí, která se opakuje možná jednou za padesát či sto let, nechceme propást,“ dodává rezolutně Pavel Pacal.

Revitalizace Karlova náměstí v Třebíči, které má svou rozlohou přes dva hektary, začala loni. Hotovo by mělo být v září příštího roku.

Třebíčané se mohou těšit na sjednocené plochy náměstí, zklidnění dopravy v centru města, nové autobusové zastávky, úpravu zeleně, podzemní kontejnery na tříděný odpad, včetně velké nádrže na dešťovou vodu, nový mobiliář, dva vodní prvky, důstojné stánky pro trhy nebo třeba drobné výtvarné prvky v dlažbě.

Vizualizace rekonstrukce Karlova náměstí v Třebíči.