Hlavní stránka Regiony Vysočina Novými senátory jsou Žáková na Třebíčsku a Tecl na Chrudimsku

Novými senátory jsou Žáková na Třebíčsku a Tecl na Chrudimsku

16. 10. 2018

Novými senátory z Vysočiny se stali starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS+STAN+STO) a starostka Koněšína na Třebíčsku Hana Žáková (STAN).

Senátorka Hana Žáková

Senátorka Hana Žáková

Žáková ve druhém kole senátních voleb v obvodu 53 Třebíč porazila kandidáta ANO Miroslava Michálka. Obdržela 77,46 procent hlasů, Michálek 22,53 hlasů při volební účasti 18,90 procent oprávněných voličů. Tecl v obvodu 44 Chrudim zvítězil nad kandidátem KDU-ČSL Danielem Hermanem. Voliči mu přiřkli 63,89 procent hlasů, Herman dostal 36,10 procent hlasů při volební účasti 18,62 procent oprávněných voličů.

Žáková v obvodu nahradí Františka Bublana, který šest let hájil v Senátu barvy ČSSD jako bezpartijní a v letošních volbách svůj mandát neobhajoval. Stejně tak v senátních volbách v obvodu Chrudim nekandidoval Jan Veleba, který se do Senátu před šesti lety dostal jako nezávislý kandidát. „Malá oslava se konala jako poděkování mému týmu a pak jsem do dvou hodin do rána odpovídala na sms zprávy, kdy mi lidé gratulovali,“ informovala Žáková. V Senátu chce prosadit zejména dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, pátého a šestého bloku. Chce také podpořit spolky a neziskovky či se zasadit o přímé vlakové spojení regionu s Prahou.

Na rozdíl od Tecla, který míní pracovat dál jako havlíčkobrodský starosta, na starostku Koněšína Žáková kandidovat nemíní. „Vyplynulo to i z voleb. Budu pouze zastupitelkou,“ doplnila Žáková. „Děkuji všem, kteří o mé zvolení zasloužili. Budu v našem obvodu prvním senátorem, který zde žije, a věřím, že to bude poznat,“ uvedl Tecl. Naznačil, že v Senátu chce pracovat ve výboru pro veřejnou správu, který je mu jako starostovi nejbližší. Upozornil, že senátor má být strážcem dobrých zákonů a bude se zasazovat o to, aby sloužily lidem. 

Zdroj: Jihlavské listy