Hlavní stránka Regiony Vysočina Na přechodu na euro Češi vydělají, zaznělo při debatě s ministrem v Jihlavě

Na přechodu na euro Češi vydělají, zaznělo při debatě s ministrem v Jihlavě

30. 10. 2023

Jaké jsou výhody a nevýhody přijetí eura v České republice? Vyplatí se Česku přijmout euro? A jaká je vlastně historie společné evropské měny? Nejen na tyto otázky odpovídali ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák a poslanec Martin Exner při debatě v Jihlavě.

Na přechodu na euro Češi vydělají, zaznělo při debatě s ministrem v Jihlavě

Na přechodu na euro Češi vydělají, zaznělo při debatě s ministrem v Jihlavě

„Euro je ohromná ekonomická příležitost. V současné době nám kvůli tomu, že máme stále korunu, utíká spoustu peněz, což je škoda,“ uvedl poslanec za Vysočinu Lukáš Vlček, v jehož poslanecké kanceláři, která slouží i jako coworkingové centrum pro veřejnost, se setkání konalo.

Na přechodu na euro podle poslance Martina Exnera občané vydělají. „Euro je výhodné i pro firmy, které exportují, protože nebudou muset měnit peníze a zohledňovat případné odchylky kurzu. Totéž platí i pro zahraniční podniky, které působí u nás – zdražení spojené s možným kolísáním trhu negativně pociťují občané ve svých peněženkách,“ poukázal Exner.

Evropská unie má třetí nejvyšší HDP na světě, eurozóna je nejsilnější měnovou unií a má druhou největší rezervní měnu. Česko navíc bude mít lepší vyjednávací pozici. „Společně můžeme být velmocí, s eurem můžeme být v jejím jádru,“ vyzdvihl poslanec Exner.

Debata se však netočila jen kolem eura, ale byla třeba i o tom, jak více představit to, co Evropská unie českým občanům přináší. „První květen by měl být v kalendáři jako Den vstupu do EU. Vstup do NATO už tam máme, tak proč ne tento významný den. Je potřeba, aby si lidé uvědomili, že jsme součástí Unie a že je pro nás opravdu důležitá,“ podotkl ministr Dvořák.

Pomoci by tomu mohlo i blížící se kulaté výročí. „Příští rok oslavíme dvacet let od vstupu do Evropské unie. Myslím, že je to ideální příležitost, jak Evropu dostat do povědomí co možná nejvíc spoluobčanů. Chtěl bych, aby se do oslavy 20 let zapojilo co nejvíce subjektů,“ dodal Martin Dvořák.

Autor: Jana Kudrhaltová