Hlavní stránka Regiony Vysočina Mým snem je oprava zámeckého pivovaru, říká starosta Jemnice Miloň Slabý

Mým snem je oprava zámeckého pivovaru, říká starosta Jemnice Miloň Slabý

21. 9. 2021

Čtyřtisícové město na samém jihu Kraje Vysočina, jen pár kilometrů od rakouských hranic. To je Jemnice na Třebíčsku, která ukrývá řadu historických staveb. Ty město v čele se starostou Miloněm Slabým postupně opravuje.

Mým snem je oprava zámeckého pivovaru, říká starosta Jemnice Miloň Slabý

Mým snem je oprava zámeckého pivovaru, říká starosta Jemnice Miloň Slabý

Čím aktuálně Jemnice žije?

Kdybych měl zmínit jednu oblast, tak je to doprava. Největším projektem je oprava průtahu městem, která teď postoupila do další etapy. Máme úspěšně spravený most a ubyla jedna objížďka. Zároveň s tímto projektem spravujeme i chodníky, veřejné osvětlení, vodovody a kanalizace. A další poměrně velkou akcí je pak kompletní oprava povrchu vozovky na ulici Slavonická, spolu s kterou jsme se rozhodli vybudovat i chodníky, které tam doteď chyběly.

Zazněla oprava průtahu. Kdy bude zcela hotová?

Zhruba v polovině příštího roku. Letos by se měla dodělat část k Penny Marketu a na jaře se pak dělníci přesunou od Penny k mostu. Je to poměrně dlouhý úsek, takže zabere několik měsíců.

Řešíte i nějaké problémy?

Jako nejpalčivější vnímám nedostatek praktických lékařů pro děti a dorost. To se ale netýká jen nás, ale celého Kraje Vysočina. Jeho vedení sice podle mě dělá v tomto ohledu v rámci svých možností maximum, musí to však řešit hlavně stát, a to v součinnosti se zdravotními pojišťovnami.

Co se pro přilákání lékařů snažíte dělat?

Nabízíme jim nástupní příspěvek přes milion korun, byt, případně stavební parcelu i refundaci stavebních nákladů. Z nemateriálních věcí je to pak zdravé životní prostředí a udržované městečko protkané památkami. I tak se nám ale nedaří kvalitního pediatra sehnat. Nicméně nadále bojujeme!

A co vám ve městě v poslední době naopak udělalo radost?

Že jsme dodělali tři nová dětská hřiště. Jedno z toho je oranžové, které jsme od Nadace ČEZ získali jako dar. To považuji za velký úspěch a věřím, že ho ocení i naši nejmenší.

V neposlední řadě se staráte také o památky. Které v současné době opravujete?

Pokračujeme v postupné opravě zámku a také v realizaci dalších etap rekonstrukce hrobky Pallavicini. Mým snem je pak oprava bývalého zámeckého pivovaru. Mohl by tady vzniknout minipivovar s limitní kapacitou okolo šesti tisíc hektolitrů piva ročně, stylová pivnice s kuchyní, komfortní penzion a v neposlední řadě pak expozice o pivovarnictví a pivě na Jemnicku. Nepochybně velmi atraktivní bude také pivovarská zahrada ve stínu staletých stromů. Doufám, že to oživí i samotný zámek a že se vrátíme do doby, kdy fungoval.

Letos jste se v anketě Historické město roku umístili na třetím místě. Je to pro vás úspěch, nebo naopak zklamání?

Sice jsme byli třetí, ale mnohem víc mě potěšilo, že mi organizátoři řekli, že naše umístění bylo velmi těsné. Konkurovali jsme totiž památkovým gigantům, jako je Havlíčkův Brod nebo Telč. Nicméně myslím si, že každé bodované umístění je úspěch.

Miloň Slabý (STAN) zastupuje Třebíčsko v letošních parlamentních volbách na kandidátce koalice Piráti a Starostové na Vysočině ze 4. místa kandidátky.