Hlavní stránka Regiony Vysočina Ministr školství při návštěvě Vysočiny: Je potřeba předměty více propojit

Ministr školství při návštěvě Vysočiny: Je potřeba předměty více propojit

3. 12. 2022

Jak bude vypadat vzdělávání v příštích letech? To bylo hlavní téma diskuzí, které ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš absolvoval při své návštěvě Vysočiny. Ministerstvo školství totiž připravuje nové rámcové vzdělávací programy.

Ministr školství při návštěvě Vysočiny: Je potřeba předměty více propojit

Ministr školství při návštěvě Vysočiny: Je potřeba předměty více propojit

„Rádi bychom předměty více propojili, určili jednotlivé kompetence a zavedli trochu jiný přístup k výuce. Podrobnosti ale zatím stále ladíme,“ přiblížil Balaš.

Vzhledem k tomu, že součástí ministrova programu byla i návštěva dvou vysočinských gymnázií, rezonovalo téma budoucnosti těchto středních škol. „Určitě se nechystám rušit víceletá gymnázia,“ ujistil ministr. „Zavázali jsme se pouze k tomu, že nebudeme rozšiřovat jejich počet, i když poptávka na řadě míst je,“ doplnil.

Debatu rozvířily také jednotné přijímací zkoušky na střední školy. „Řešíme, zda u nich zůstat, nebo dát školám pravomoc, aby v rámci své profilace mohly zakomponovat své požadavky, případně si je připravovat úplně samy. Nejsem si totiž jistý, jestli jednotné přijímací zkoušky jsou tím správným sítem pro přijetí na danou střední škol,“ připustil Balaš.

Rozhovory nebyly však jen o školství, ale i o sportu. „Je nedílnou součástí vzdělávacího procesu a rozhodně ho podporujeme a podporovat budeme. Je potřeba tělocvik pojmout tak, aby děti bavil,“ podotkl ministr.

Studenty zajímalo i možné placení školného na vysokých školách. „Zavést by se mohlo až poté, co by se vše pečlivě zanalyzovalo, protože může mít i negativní dopady. Tento systém u nás není zakořeněný a je potřeba spočítat všechna pro a proti,“ dodal Balaš, který při své návštěvě ocenil vysokou úroveň zdejších škol a jejich vybavení.

Vladimír Balaš strávil na Vysočině dva dny, během kterých absolvoval celkem osm návštěv a podnětných debat. „Oceňuji zájem pana ministra o regionální školství. Debata s lidmi v konkrétním území je nesmírně důležitá a věřím, že přínosná pro obě strany,“ uzavřel krajský předseda STAN Lukáš Vlček.

Autor: Jana Kudrhaltová