Hlavní stránka Regiony Vysočina Malá ves na Třebíčsku si provozuje sama konzum. A neprodělává

Malá ves na Třebíčsku si provozuje sama konzum. A neprodělává

31. 7. 2015

Vesnička Příštpo na Třebíčsku už více než dvacet let provozuje sama svoji vlastní prodejnu. Svého času dokonce konkurovala i Jednotě. Obec má okolo 270 obyvatel, jejichž věkový průměr přesahuje 42 let. následující článek
Je horké letní dopoledne, slunce nabírá na síle. Borovice u konzumu v Příštpě vrhá příjemný stín na předzahrádku. Klid narušují jen bagry, které hrabou kanalizaci.
 
Dvojice místních postarších mužů si bere plastové židle v zádveří a nese si je do chládku. Jsou to štamgasti. Lahvová desítka příjemně chladí v ruce, je potřeba se odměnit.
 
„Už jsem ráno zalil zahradu a natrhal lupínky řepy, tak si dám dvě pivka. Kdyby tu byl kolega Dufek, byl by i rum. Ale Dufek odjel do Itálie, tak rum nebude,“ rozpovídá se dobře naladěný sedmašedesátiletý Stanislav Závada. Život mu plyne v příjemném klidu odlehlé vesnice na pomezí Vysočiny a jižní Moravy.
 
Konzum je i místem setkání
On, stejně jako další důchodci ve vsi, oceňuje, že nezanikl obchod s potravinami a základní drogerií. Jednak se v něm dá od pondělí do soboty koupit to základní, co je zrovna potřeba.
 
Ale je to i místo, kde se lidé potkají a proberou žhavé místní novinky. Kdo se s kým rozešel. Nebo detaily o nudapláži u jednoho ze dvou zdejších rybníků.
 
 
Na skle ve vchodu obchodu visí inzerát s nabídkou mrazáku. Na lepence je info o prodeji plynu v propanbutanových lahvích. A ve vstupu svítí nástěnka s fotkami úspěšných mladých hasičů.
 
„Něco je tu dražší než v supermarketu ve městě, lidi jednou za čas dělají velký nákup v Třebíči. Ale jinak dobrý,“ poznamenává Závada a přítel Karel Korotvička mu přitakává. Přiťuknou si a upijí z lahví.
 
Konzum si už od roku 1994 provozuje obec sama. „Krátce tu byl v počátku souběh s Jednotou. Prodejnu jsme otevřeli proto, že Jednota nedělala slevové akce jako ve větších obcích. Lidé si na to stěžovali, tak jsme si chvíli konkurovali. Pak Jednota z Příštpa odešla,“ vysvětlují starosta Antonín Vítámvás a místostarostka Marie Karšulínová.
 
Hospodaření vychází šul nul
Obchod je v jedné z tříd dávno zrušené malotřídky. Má nová okna a topení, je tu čisto. Krabicové mléko aktuálně vyjde litr na 12 korun, rohlík na 2,30 koruny, kilo mouky stojí okolo 12 korun, ledňák je za 8 korun.
 
Chléb si lidé dlouhodobě objednávají a berou ho ve stejné dny. Vozí se sem z Jaroměřic a z Třebíče. Velký bochník stojí plus minus 30 korun. Kilo cukru je za 18,50 koruny.
 
Celý sortiment mléčných výrobků bere obec od velkoobchodníka, jogurt vyjde okolo desetikoruny. Podle místních jsou výborné uzeniny z rodinného uzenářství Steinhauser z Tišnova.
 
Otevřeno bývá třikrát v týdnu od půl sedmé ráno do pěti, s delší polední pauzou. Dva dny je do půl jedné. A v sobotu do půl jedenácté. Zkrátka tak, jak se časem vypozorovalo, že to lidem vyhovuje.
 
„Při ročním účtování vycházíme šul nul, jak se říká. Když zaplatíme výplatu paní, co obec zaměstnává jako prodavačku. Je to služba lidem, kteří o ni stojí. Tak to bereme. O jiné vsi v širokém okolí nevíme, že by prodejnu provozovala jako my,“ dodává místostarostka.
 

Autor: Hana Jakubcová