Hlavní stránka Regiony Vysočina Lukáš Vlček: Co naše země opravdu potřebuje

Lukáš Vlček: Co naše země opravdu potřebuje

4. 10. 2021

Představy lidí o tom, jak to funguje v komunální politice, jsou někdy hodně divoké. Občas se na Facebooku nebo Instagramu objeví nějaký hejtr, který mi – nejlépe z anonymního účtu – napíše, že jsem nikdy v životě nepracoval. Moje žena by vám naopak řekla, že by byla radši, kdybych pracoval méně a byl víc doma.

Lukáš Vlček

Lukáš Vlček

Když jsem se při psaní rezignace na post starosty ohlížel za těmi patnácti lety, co jsem byl v čele Pacova, vzpomínal jsem na všechny ty dny, týdny a měsíce, kdy jsme spolu se skvělým týmem na radnici pro město pracovali naplno a nehleděli na večery, svátky nebo víkendy.

Dovolím si říct, že je za námi vidět kus práce a že se za tu dobu Pacov zásadně proměnil. Máme za sebou projekty v oblasti školství, vodohospodářství, sportovní a kulturní infrastruktury, bydlení, ale věnovali jsme se i stránce efektivního managementu města jako takového, Pacov totiž vlastní a provozuje deset organizací, kde zaměstnáváme přes 300 lidí.

Co jsem si z působení v komunální politice odnesl ve vztahu k rozvoji naší země? Česko má velmi fragmentované území s velkým počtem obcí. My na Vysočině máme dokonce nejvíce malých obcí v republice. Ale jejich slučování, které někteří politici navrhují, k ničemu nevede. Stát musí podporovat meziobecní spolupráci.

Náš svazek obcí, který se stal pro mnohé další vzorem, funguje efektivně a rozvíjí území společnými silami. Řešíme spolu nejen dopravní infrastrukturu a odpadové hospodářství, ale hlavně provoz. Těm nejmenším obcím v regionu pomáháme se servisem. Díky tomu tak dosáhnou na evropské dotace nebo výrazně ušetří díky společnému nákupu energií. Spolupracujeme mimo jiné v oblasti školství, zdravotnictví a sociální péče.

Pelhřimovsko patří ke strukturálně znevýhodněným regionům. Ne až tak ekonomicky – nezaměstnanost je u nás dlouhodobě pod průměrem – ale hlavně sociálně, a to souvisí s vysokým věkem obyvatel a vylidňováním venkova. Stát v současné době nepovažuje zajištění dostupnosti služeb, jako jsou sociální služby, školství nebo zdravotnictví na venkově jako svou prioritu. To považuji za zásadní chybu a je potřeba regionální politiky přenastavit.

Nový zákon o odpadech je odklonem od skládkování k energetickému využívání odpadu, ale státu chybí jednotná strategie odpadářství. Jak odpad energeticky využívat a jak mu vůbec předcházet? Co třeba zálohované PET lahve? Když to jde v Německu, půjde to i u nás.

A moje třetí důležité celostátní téma: zemědělství. Jsme zemědělským krajem a musíme podporovat malé a střední zemědělce. Ne velké farmy a agrobarony, co z půdy vytěží maximum a nezajímá je, co přijde po nich. Podpora malých zemědělců má kromě pozitivních ekologických efektů také podstatné ekonomické a sociální hledisko – zaměstnáme více lidí a peníze neodtečou z regionu pryč.

Autor: Lukáš Vlček