Hlavní stránka Regiony Vysočina Krajské zastupitelstvo schválilo příspěvek 500 miliónů na Horáckou multifunkční arénu v Jihlavě

Krajské zastupitelstvo schválilo příspěvek 500 miliónů na Horáckou multifunkční arénu v Jihlavě

16. 6. 2021


Širší diskuze členů Zastupitelstva Kraje Vysočina předcházela schválení finančního příspěvku ve výši 500 miliónů korun, které je Kraj Vysočina připraven přispět městu Jihlava. Jihlava je hlavním investorem stavby objektu za 1,45 miliardy korun, který Vysočině umožní konání nadregionálních akcí a to nejen díky strategickému umístění v centru regionu, ale i v ideální blízkosti dálnice D1.

Krajské zastupitelstvo schválilo příspěvek 500 miliónů na Horáckou multifunkční arénu v Jihlavě

Krajské zastupitelstvo schválilo příspěvek 500 miliónů na Horáckou multifunkční arénu v Jihlavě

Dalším krokem, který bude předcházet poskytnutí krajské dotace je schválení a uzavření dotační smlouvy. V ní bude upraven i průběh spolufinancování ze strany kraje – v roce 2022 je kraj připraven arénu podpořit 150 miliony korun, o rok později 200 miliony korun a v roce 2024 posledními 150 milióny korun. Financování tohoto výjimečného projektu předpokládá poskytnutí dotace ze státního rozpočtu České republiky nebo z prostředků Národní sportovní agentury České republiky ve výši 300 miliónů korun.

Nová aréna plánovaná k výstavbě v lokalitě současného jihlavského zimního stadionu je koncipována jako multifunkční kapacitní objekt – kromě ledního hokeje s parametry pro extraligu je zde možné pořádat další sportovní akce, jako jsou například krasobruslení, revue, tenis, futsal, volejbal, badminton, florbal, házená, box, bojové sporty, gymnastika, aerobik a řada dalších.

Z kulturně společenských a komerčních akcí bude možné arénu využít pro koncerty, divadlo, taneční soutěže, výstavy, kongresy, módní přehlídky, kino, apod. Kapacitu pro jednotlivé akce je možné variabilně upravovat a aréna umožní využití od menších akcí pro 500 diváků, přes standardní konfiguraci 5 750 diváků s volnou centrální sportovní plochou až po akce kulturní s kapacitou až pro 7 500 diváků. Počet diváků byl stanoven na základě zkušeností z historie provozu stávajícího stadionu a na základě informací od provozovatelů podobných objektů v rámci republiky. Zásadním rozdílem mezi starým a novým stadionem bude uživatelský komfort návštěvníků, většina z nich  bude mít, na rozdíl od současného stadionu, k dispozici místa k sezení.

„Ubezpečuji kolegy zastupitele, že částka na podporu výstavby je konečná. Město Jihlava počítá s tím, že peníze na provoz půjdou za městem. To byl náš slib a sliby se mají plnit,“ deklarovala krajská zastupitelka a primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Autor: Pavel Hájek