Hlavní stránka Regiony Vysočina Komentář Zdeňka Navrátila: Vysočina táhne turisty (nejen) památkami UNESCO

Komentář Zdeňka Navrátila: Vysočina táhne turisty (nejen) památkami UNESCO

2. 11. 2023

Končící letní turistická sezóna ukazuje, že cestovní ruch na Vysočině je i letos na vzestupu. Rostou nám jak celkové počty návštěvníků, počty přenocování a navyšuje se i počet těch, kteří dorazí ze zahraničí. Zdá se, že prostředky mířící do rozvoje destinačního managementu se začínají vracet.

Zdeněk Navrátil

Zdeněk Navrátil

Krásná příroda, čistý vzduch, široká nabídka aktivního vyžití a především historie v čele s památkami UNESCO se ukazuje jako výrazná deviza Vysočiny v cestovním ruchu. To potvrzují i čísla. Letos se již přehoupla přes rekordní „předcovidový“ rok 2019. Oproti roku 2022 statistici v polovině sezóny hovoří o více než 10 % nárůstu. A data od mobilních operátorů ukazují, že skutečný nárůst je ještě vyšší.

Jedním z důvodů je určitě změna chování „českého turisty“, který znovu objevuje krásy našich zemí. Neméně významným faktorem je i postupný rozvoj destinačních agentur na území Vysočiny. Ty v minulých letech postupně vznikly na Žďársku, Třebíčsku, Pelhřimovsku či Telčsku. Jejich smysluplná spolupráce s agenturou Vysočina Tourism a v celkových číslech vlastně nijak významná podpora z Kraje Vysočina pomáhají přilákat do kraje nové návštěvníky. Udržme tento trend a rozvíjejme další spolupráci destinačních agentur a kraje.

Závěrem bych Vás rád upozornil na pěkný „UNESCO“ cyklovýlet. Ten propojuje Třebíč, Telč a Zelenou horu ve Žďáře. Popis výletu najdete na www.vysocina.eu a může být pěknou inspirací, jak strávit některý z podzimních víkendů.

Zdeněk Navrátil