Hlavní stránka Regiony Vysočina KOMENTÁŘ ZDEŇKA NAVRÁTILA: UNESCO „trojúhelník“ - šance pro cestovní ruch

KOMENTÁŘ ZDEŇKA NAVRÁTILA: UNESCO „trojúhelník“ - šance pro cestovní ruch

11. 10. 2022

Kraj Vysočina má jedno prvenství. Je to kraj, kde najdete v rámci republiky nejvíc památek zařazených na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zdeněk Navrátil

Zdeněk Navrátil

Již od roku 1992 se tímto titulem pyšní historické jádro Telče, v roce 1994 přibyla Santiniho „hvězda“ – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou – a od roku 2003 je zapsána Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči.

Vysočina má samozřejmě spoustu dalšího zajímavého, ovšem tyto historické perly dosáhly již dnes světového významu. A byla by škoda toho nevyužít k přilákání dalších turistů, a to jak od nás, tak ze zahraničí. I proto jsem moc rád, že vznikla iniciativa, jež má za cíl tyto tři památky v koordinaci s krajskou organizací Vysočina Tourism propojit a společně prezentovat. Cílem je se společným „příběhem“ měst UNESCO „prodávat“ i Vysočinu.

Trojúhelník tří měst má mnoho společného. Všechna svůj vznik odvozují od řeholních řádů a klášterů, mají tradici rybníkářství a jedinečnou přírodu v okolí. Propojit je například UNESCO cyklotrasou by turisticky pomohlo celé Vyso- čině. Kraji, který se dnes může pochlubit jedinečnou kombinací nádherné a čisté přírody, neuvěřitelných historických skvostů a zároveň nabízí množství kul- turních, sportovních a dalších volnočasových aktivit pro vaši dovolenou. Přejme proto této iniciativě do startu hodně energie.