Hlavní stránka Regiony Vysočina KOMENTÁŘ PAVLA PACALA: Pijme vodu

KOMENTÁŘ PAVLA PACALA: Pijme vodu

30. 9. 2023

To, co všichni v létě nejvíce oceníme, je voda. A to doslova ve všech podobách. Na koupání, na osvěžení, na pití, na zalévání a na mnoho dalších potřeb. Zkrátka bez vody se neobejdeme.

KOMENTÁŘ PAVLA PACALA: Pijme vodu

KOMENTÁŘ PAVLA PACALA: Pijme vodu

A jak je to vlastně se zásobováním pitnou vodou? Mnozí z nás to znají pouze tak, že otočím kohoutkem a mám vodu. Ale tak jednoduché to není. Vodu je třeba někde vzít, dostat ji do potřebné pitné kvality a dopravit ji do jednotlivých domácností. A to není samo sebou. Vodu získáváme jako povrchovou nebo podzemní. Podzemní je samozřejmě nejkvalitnější a vyžaduje nejméně úprav.

Voda je pro nás všechny základ. Je potřeba si jí vážit a hýčkat ji. To ale neznamená ji spotřebovávat méně. Naopak. Čím je větší její spotřeba, tím je nižší pak následně její cena. Zní to paradoxně, ale je to tak. Pozor, mluvím o pitné vodě, na zalévání je především ta dešťová.

Pro příklad 1 litr pitné vody z kohoutku nás stojí průměrně 13,4 haléře. Ano, haléře! Není důvod pít balenou vodu, která je mnohdy až 100x dražší a rozhodně není kvalitnější, nehledě na její úpravu ozařováním, aby mohla v PET lahvích tak dlouho vydržet. Navíc PET lahve tvoří plastový odpad, o který se pak musíme složitě a draze postarat.

Takže vlastně pitím obyčejné vody z kohoutku děláme nejen to nejlepší pro své zdraví, ale zároveň předcházíme vzniku odpadu a tím chráníme naše životní prostředí. A to má rozhodně smysl. A proto, jak se zpívá v jedné z Nohavicových písní – pijme vodu, pijme pitnou vodu a nepijme...