Hlavní stránka Regiony Vysočina KOMENTÁŘ MARTINA MRKOSE: Jet po hlavní koleji

KOMENTÁŘ MARTINA MRKOSE: Jet po hlavní koleji

20. 12. 2021

Ve 2. světové válce spojenci zkoumali a analyzovali, proč byly některé ze stíhaček v leteckých bitvách sestřeleny. Pak ale přišel někdo a řekl - zkoumejme ty, které naopak zůstaly ve vzduchu! Je to zcela zásadní změna paradigmatu.

Martin Mrkos

Martin Mrkos

Zmiňuji to proto, že na začátku prosince dvě takříkajíc sousední města, Jihlava a Žďár nad Sázavou, získala první dvě místa v prestižní soutěži Inspirativní region. Tu pořádá Czechinvest, státní agentura pro podporu podnikání a investic, jejíž jedním z hlavních cílů je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. Myslím, že toto ocenění ukazuje, že nejsme dávno jen bramborářským zapadákovem, ale že i na Vysočině jde dělat a podporovat zajímavý, inovační, perspektivní byznys. Jen to musíme udělat jako s těmi letadly. Tedy soustředit se na to, v čem má náš region tradici, zázemí, erudici, zkušenost, na co může navázat.

Těžko z Vysočiny uděláme kalifornské křemíkové údolí, ale baštu technologií pro pokročilé strojírenství, automatizaci, obrábění, modelování nebo další obory průmyslové praxe ano. Máme na to, zbývá uvěřit. Proto velice oceňuji, že jsme podpořili vznik vysokoškolských kolejí pro jihlavskou polytechnickou vysokou školu. Je to milník. I když běh na delší trať, ale jednou se začít musí - koleje pomohou lákat talentované studenty ze vzdálenějších regionů, což roztočí pozitivní spirálu dalšího zkvalitňování výuky a absolventů. Tedy těch, kteří budou nositeli technologického pokroku v našem regionu