Hlavní stránka Regiony Vysočina Jihlavský kostel ve staronovém kabátu. Sv. Ignáce opravila rodinná firma Adama Joury

Jihlavský kostel ve staronovém kabátu. Sv. Ignáce opravila rodinná firma Adama Joury

1. 12. 2023

Rodinná firma Adama Joury ARCHEON Group opravila kostel sv. Ignáce v Jihlavě. Jedna z nejvýznamnějších vysočinských památek prokoukla zvenku i zevnitř.

Adam Joura s Radkem Hoškem před kostelem sv. Ignáce v Jihlavě.

Adam Joura s Radkem Hoškem před kostelem sv. Ignáce v Jihlavě.

„Jedná se o jednu z nejvýznamnějších raně barokních památek na Vysočině, která je neodmyslitelnou součástí jihlavské historie. Na jejím vzniku se podíleli věhlasní umělci své doby,“ podotkl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu Roman Fabeš. Jedním z největších unikátů kostela je opuková plastika Piety z roku 1400, která byla roku 2006 prohlášena národní kulturní památkou.

Celková rekonstrukce zahrnovala především obnovu fasády a kostelní věže, které byly v havarijním stavu. Právě nová barva fasády je to, co upoutá na první pohled. Bílou totiž nahradila béžová a světle šedá. „Je to barva, kterou vybrali odborníci na základě výzkumu. Takovou barvu měl totiž kostel v době svého vzniku a já myslím, že mu staronový kabát sluší,“ zhodnotil jihlavský zastupitel Radek Hošek.

Odborníci dále zrestaurovali vstupní dveře a opravena byla také část krokevních střešních konstrukcí, střecha nad hlavní lodí, věžích i sanktusníku neboli malé věžičce na hřebeni střechy.  

Součástí rekonstrukce bude také zpřístupnění dominanty horní části jihlavského Masarykova náměstí návštěvníkům. Koncem letošního roku představí vlastník památky, římskokatolická církev, nové expozice na galeriích kostela, popisky umělecké výzdoby a uvede také novou aplikaci průvodce kostelem. Od dubna příštího roku bude památka přístupná veřejnosti několikrát týdně. Půjde o jednu z turistických novinek v regionu.

Autor: Jana Kudrhaltová