Hlavní stránka Regiony Vysočina Ještě nedávno byl Pilák ostudou. Teď rekreační oblast zažívá renesanci

Ještě nedávno byl Pilák ostudou. Teď rekreační oblast zažívá renesanci

27. 8. 2015

Travnaté plochy kolem nádrže obsadily v horku stovky lidí. Žďárští se v masovém měřítku vrací na místo, jež bojovalo se špatnou pověstí. Významně k tomu pomohlo vybudování nového volnočasového areálu a rapidní zlepšení kvality vody. Ta se ani v letošním horkém létě nezkazila jako v minulosti.
Žďárští vzali Pilskou nádrž na milost. Dříve masově oblíbená příměstská rekreační zóna je zase v obležení. Podobně jako před třiceti lety, kdy k vodě vyjížděla za pěkného počasí půlka Žďáru. Lidé sedli na autobus, na kolo nebo z garáže vytáhli škodovku a vyvezli rodinu na kraj města, kde se všichni vyhřívali na dece.
Mnohé atrakce brali lidé krátce po otevření doslova útokem.Díky úpravám břehu a čistější vodě se rekreanti k nádrži opět začínají vracet.
Tak to u Pilské nádrže vypadalo v minulosti. Před desítkami let bývala ve velké oblibě.Mnohé atrakce brali lidé krátce po otevření doslova útokem.
„Já se koupala v Piláku naposledy tak před patnácti roky. Voda mi později přišla hnusná, zelená, když jsem jezdila okolo, připomínala spíš hrachovou kaši. Teď jsme se koupali i s dětmi a voda je pořád čistá. Navíc je v areálu vyžití pro celou rodinu na celý den,“ vyzdvihuje Alena Vítková.
 
K oživení příměstské zóny pomohlo před rokem nejen vybudování oblíbeného volnočasového areálu s mnoha atrakcemi nejen pro děti, ale také úpravy nejbližšího okolí nádrže. V posledních letech nechala radnice vybudovat vstupy do vody a nasypat na první metry dna písek, ze kterého si děti staví hrady. Navíc je prostor vyhrazený bójkami, za které nemůžou rybáři.
 
Hlavně však „drží“ voda. Hodně výčitek kvůli její kvalitě v minulosti mířilo na zemědělce hospodařící na okolních polích a hlavně do sousední Polničky. Obec s více než 800 obyvateli byla jen částečně napojená na čističku, část splašek tekla do Piláku. To se však výrazně změnilo.
 
Podle hygieniků je v Piláku nejlepší voda na Žďársku
„Aktuální počet domácností připojených na novou kanalizaci nedokážu říct úplně přesně, odhaduji mezi 65 a 70 procenty, domácí přípojky už jsou záležitostí jednotlivých obyvatel,“ říká starosta Polničky Bohumil Cempírek.
 
Lidé mají vyřízené hromadné stavební povolení platné dva roky, které si však o další dva roky mohou prodloužit. „Určité problémy jsou s tím, že ne všichni mají na přípojku okamžitě peníze,“ dodává starosta.
 
Voda se ani v nadprůměrně horkém létě s nižším stavem hladiny nezkazila a podle posledního měření z 20. srpna byla bez sinic. „Průhlednost vody je 0,8 metru, voda je bez viditelného znečištění pouze s mírně zvýšeným množstvím chlorofylu-a,“ píše se na webu krajské hygienické stanice, která Pilskou nádrž pravidelně sleduje. Pilák je tak nejčistější z pěti sledovaných vodních ploch na Žďársku.
 
Odkanalizování Polničky je prvním krokem ke kvalitnímu koupání. Už minulé vedení žďárské radnice jednalo s Povodím Vltavy o odbahnění Pilské nádrže, to však představuje velký balík peněz. Povodí předloni investovalo do generální opravy hráze. Podle loňského prohlášení chce státní podnik do roku 2020 zpracovat studii na zaměření a odtěžení sedimentů.
 
Jediný, kdo může mít problém s oživením Piláku, jsou rybáři. Ti přišli o svůj klid na břehu.
 
V obležení bude Pilská nádrž i o víkendu, kdy se vrátí horké počasí. Navíc se v sobotu utkají na hladině dračí lodě, na mistrovství Vysočiny se přihlásilo 46 posádek.
 
 

Autor: Jiří Bárta, Žďárský deník