Hlavní stránka Regiony Vysočina Jemnicí po roce opět projede Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský

Jemnicí po roce opět projede Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský

15. 6. 2022

Píše se rok 1312 a král Jan Lucemburský přichází do královského města Jemnice, aby zde zanechal svoji ženu Elišku Přemyslovnu a sám se pak vydal na válečné tažení. Královna zůstává v Jemnici a čeká na zprávy od svého manžela. Postupně přibíhají čtyři poslové a předávají královně zprávy… Jedna z nejstarších historických slavností ve střední Evropě se vrací do Jemnice. Od pátku 17. do pondělí 20. června se koná tradiční Barchan.

Jemnicí po roce opět projede Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský

Jemnicí po roce opět projede Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský

Barchan začíná v pátek v podvečer průvodem měšťanů a vyvěšením barchanického a městského praporu na radnici. „Purkmistr pak otevírá mazhauzy k pořádání slavnosti. Večer patří koncertům na zámku,“ přibližuje jemnický starosta Miloň Slabý.

Program pokračuje v sobotu, kdy se v půl deváté ráno koná slavnostní budíček s trubači a bubenicemi a otevírání městských bran. Poté se otevírá historického tržiště s doprovodným programem. „Odpoledne následuje tradiční Běh o barchan, na který naváže rozloučení královského páru s opevněnou Jemnicí a slavnostní průvod kostýmovaných postav, který půjde ze zámku přes náměstí k sokolovně,“ popisuje Miloň Slabý.

Barchan ale není pouze historická slavnost. Návštěvníci se po všechny čtyři dny mohou těšit také na historické tržiště, divadelní představení, koncerty a spoustu dalšího. Nedělní dopoledne navíc už tradičně patří svatovítské pouťové mši svaté.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum