Hlavní stránka Regiony Vysočina Jednička v třídění odpadů? Už tradičně Pacov

Jednička v třídění odpadů? Už tradičně Pacov

18. 5. 2023

Loňská jednička v třídění obhájila svou pozici. Pacov v čele s Tomášem Kocourem a Lukášem Vlčkem znovu kraluje v soutěži My třídíme nejlépe v kategorii obcí od 1 501 do 5 000 obyvatel.

Lukáš Vlček a Tomáš Kocour

Lukáš Vlček a Tomáš Kocour

A jaký je jejich recept na úspěch? „Podle mě je to díky velmi dobře technicky zvládnutému systému. Máme dostatečně velké zázemí, v minulých letech jsme hodně investovali do dostupné sběrné sítě na odpady na sídlištích, kterou každý rok rozšiřujeme o další místa, a také díky door to door systému. Na Pelhřimovsku jsme zaváděli největší door to door systém v České republice. To hlavní je ale velmi dobře fungující spolupráce měst a obcí sdružených ve společnosti SOMPO a.s.“ odpověděl Lukáš Vlček.

Vše pak doplňují osvětové akce. „Máme na kontě řadu úspěšných kampaní a pořádáme i různé soutěže v třídění na školách. Zkrátka aktivní marketing, že třídění je správná cesta,“ doplnil Lukáš Vlček.

Soutěž My třídíme nejlépe každoročně vyhlašuje autorizovaná obalová společnost EKO-KOM společně s Krajem Vysočina. Hodnotí se v ní všechny způsoby sběru papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovů a podíl výtěžnosti tříděného sběru včetně kovů na celkové výtěžnosti komunálních odpadů v obci. Jednotlivé obce jsou seřazeny podle výtěžnosti dané komodity a účinnosti.

Vyhlášení vítězných obcí letošního ročníku se konalo v polovině dubna ve Žďáře nad Sázavou. Ceny vítězům předával Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, životní prostředí a zemědělství.

Vítězné obce obdržely diplom s publikací Příroda a krajina Vysočiny a věcné dary z recyklovaného materiálu Retextil. „Věcné dary ve formě veřejného mobiliáře v oceněných obcích veřejnosti ukáží konkrétní výsledky třídění, recyklace a následného využití vytříděného odpadu a jsou důkazem, že třídit odpad má smysl,“ prozradil Pavel Hájek.

„Děkuji všem obcím za neúnavnou osvětovou činnost, budování a udržování sběrné sítě, svozovým společnostem za provozování sběrné sítě a samozřejmě občanům všech oceněných obcí za velmi dobré třídění komunálních odpadů,“ dodal Pavel Hájek.

Autor: Jana Kudrhaltová

Předávání cen ve Žďáře nad Sázavou