Hlavní stránka Regiony Vysočina Iveta Radičová podporuje návrh poslance Farského na zavedení registru smluv

Iveta Radičová podporuje návrh poslance Farského na zavedení registru smluv

30. 4. 2013

Na konci června 2012 byl poslancem Janem Farským (TOP 09 ­ STAN) předložen sněmovní tisk č. 740, který se zabývá zavedením centrálního registru smluv v České republice. Jedná se o systém, díky němuž si bude moci každý občan dohledat každou smlouvu, které uzavřely státní úřady a instituce. Zavedení registru by mohlo přinést až 30% úspory ve státní správě. Právě na toto téma uspořádal poslanec Farský ve čtvrtek 11. dubna 2013 seminář nazvaný “Slovenská zkušenost českou realitou? Registr smluv, sněmovní tisk č. 740.”
Iveta Radičová podporuje návrh poslance Farského na zavedení registru smluv

Iveta Radičová podporuje návrh poslance Farského na zavedení registru smluv

Na seminář, který se uskutečnil ve Státních aktech Poslanecké sněmovny, přijala pozvání bývalá předsedkyně vlády Slovenské republiky Iveta Radičová, jejíž vláda registr smluv na Slovensku zaváděla. Podivila se nad dlouhým trváním přijímání sněmovního tisku č. 740 v České republice, neboť v její zemi byl zákon kompletně schválený během 4 měsíců a již 2 roky tam funguje. Podotkla, že si nedovede představit jediný důvod, proč registr smluv nezavést, jelikož je to velmi účinné a efektivní protikorupční opatření. Pochlubila se, že úspora ve státní správě na Slovensku dosahuje průměrně 30 % a pozitivně tento krok hodnotí i Transparency International. Své vystoupení zakončila výzvou: “schvalte to, posunete Českou republiku dál”.

Pan poslanec Farský uvedl, že někteří se obávají administrativy spojené se zavedením registru smluv, a proto přítomné na praktické ukázce ubezpečil, že celý proces je stejně jednoduchý jako odeslání e­mailu s přílohou a zabere nejvýše 2 minuty. Úředníci ani nebudou muset jednotlivé smlouvy kopírovat do počítače, jelikož je budou moc nahrát jako textový soubor. “Jde o obsah té smlouvy, nikoliv o to, jak se daný starosta podepisuje,” vysvětluje poslanec Farský. Dobrovolně zveřejňuje smlouvy například Liberecký kraj či obec Semily, kde je Farský starostou. Na závěr podotkl, že v registru se nebudou objevovat například pracovní smlouvy, smlouvy o nájmu hrobového místa anebo smlouvy spojené s činnosti bezpečnostních složek a jiných orgánů činných v trestním řízení.

Na semináři, který trval necelé 3 hodiny, vystoupila také místopředsedkyně vlády Karolína Peake a náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Oba informovali o právních aspektech souvisejících se zavedením registru smluv.

Na níže uvedeném videu můžete zhlédnout tiskovou konferenci bývalé premiérky Ivety Radičové a poslance Jana Farského k registru smluv: http://youtu.be/QjO7Wxsrgns

Autor: Jan Břížďala