Hlavní stránka Regiony Vysočina Hana Žáková: Poznávání krás Třebíčska s Klubem českých turistů

Hana Žáková: Poznávání krás Třebíčska s Klubem českých turistů

18. 6. 2023

Pěší turistiku mám moc ráda. Spojuje přirozený pohyb, který nás udržuje v kondici, a navíc při ní mohu poznávat nová místa a tváře. A červen turistickým akcím skutečně přál.

Hana Žáková: Poznávání krás Třebíčska s Klubem českých turistů

Hana Žáková: Poznávání krás Třebíčska s Klubem českých turistů

V pátek 9. června jsem se spolu s místostarostkou Náměště nad Oslavou Janou Homolovou zúčastnila zahájení turistického srazu v rekreačním areálu Jiskra u Náměště nad Oslavou, který pořádal Dětský domov Klubíčko. Zúčastnilo se ho celkem devět dětských domovů, na které po celý víkend čekal velmi nabitý program. Vydaly se na výšlap do vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou, objevovaly krásy Náměště a nechyběla ani zábava v podobě diskotéky, her či opékání špekáčků. Děkuji za pozvání paní ředitelce Hance Švecové.

O den později jsem se vypravila na 43. ročník Putování k javoru, který pořádal Klub českých turistů. Cílem cesty, která začínala v Trnavě, byl zhruba 600 let starý krasavec. Památný javor má obvod kmene sedm a půl metru, ale stále krásně roste. Za pozvání a zajímavý výklad při vycházce děkuji předsedovi Klubu českých turistů v Trnavě panu Františkovi Dlabáčovi a ostatním turistům za milou společnost.

S Klubem českých turistů jsem strávila i další sobotu, tentokrát s těmi z Třebíče, které jsem doprovodila na jejich cestě z Vladislavi do Koněšína. Společně s předsedou klubu Ladislavem Tomášem jsem se podílela i na jejím plánování. Naše kroky vedly po zelené značce k Prachovně, kde se v minulosti vyráběl střelný prach. Zde jsme se setkali s paní Oldřiškou Vyletělovou, která před několika lety poskytla pozemek pro umístění kříže obětem, které při výrobě střelného prachu zahynuly.

Poté jsme pokračovali ke kříži nad Koněšínem, který jsme v roce 2018 vztyčili k výročí 100 let republiky. Nevynechali jsme ani krátkou zastávku ve výběhu s našimi pštrosy, odkud jsme směřovali k poslednímu ze tří křížů. Ten je umístěn na místním hřbitově v Koněšíně a věnován obětem druhé sv. války. Součástí hřbitova je kostel sv. Bartoloměje, který jsme také navštívili. Následně nás čekala komentovaná prohlídka v Leteckém muzeu Koněšín, kterou nás zasvěceně provedl pan Zdeněk Svobodník. Společnou cestu jsme zakončili v Autocampu Borovinka, kde jsme se po cestě skvěle posilnili.

Ještě jednou děkuji všem za pozvání i za všechna milá setkání a těším se na nějaké další turistické akci na viděnou. Více o mých aktivitách nejen v regionu, ale samozřejmě i v Senátu se dočtete na mých webových stránkách a Facebooku a Instagramu.

Hana Žáková, senátorka za Třebíčsko

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum