Hlavní stránka Regiony Vysočina Hana Žáková na návštěvách po regionu

Hana Žáková na návštěvách po regionu

17. 8. 2023

Vážení a milí čtenáři, dovolte, abych vás v krátkosti informovala o akcích a místech, která jsem v první polovině srpna navštívila, a třeba vás i inspirovala k návštěvě nebo ochutnání něčeho nového z našeho regionu.

Hana Žáková na návštěvách po regionu

Hana Žáková na návštěvách po regionu

V rámci 19. ročníku festivalu židovské kultury ŠAMAJIM v Třebíči jsem si velmi ráda vyslechla přednášku publicisty a spisovatele Stanislava Motla. Ta nesla název „Trosečníci z Evianu aneb o jedné utajované židovské konferenci” a přiblížila konferenci z roku 1938, které se účastnili zástupci více než 30 zemí světa s cílem dohodnout vystěhování ohrožených židů z Německa a dalších nacismem ohrožených zemí do bezpečných států. Konference bohužel skončila fiaskem, protože ohrožené židy téměř žádný stát nechtěl. Přednáška se však podařila na výbornou a já panu Motlovi ještě jednou děkuji za obohacující odpoledne s náhledem do historie.

Úžasným, tentokrát hudebním, zážitkem bylo zahájení 25. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Sice muselo být kvůli nepříznivému počasí přesunuto z nádvoří jaroměřického zámku do prostor velkého sálu Zámku Valeč, ale rozhodně mu to neuškodilo. Moravská filharmonie Olomouc s bulharským dirigentem Christo Pavlovem a The Four Italian Tenors si pro milovníky opery připravila opravdové hudební skvosty, které se krásně nesly zámkem.

NÁVŠTĚVA SENIORŮ

Další týden jsem zahájila návštěvnou Penzionu pro seniory Krahulov, kam mě pozvala paní ředitelka Jana Gajdošová. Ráda se setkávám se staršími lidmi, protože v sobě mají životní moudrost, z které bychom měli čerpat. Dopoledne jsme tak strávili povídáním nejen o mé práci v Senátu, ale i o jejich životních zkušenostech. Děkuji za pozvání a milé přijetí. Musím říct, že zde na člověka skutečně dýchne rodinná atmosféra a babičky a dědečkové zde našli druhý domov s kvalitní péčí.

Odpoledne mě pak v mé kanceláři v Třebíči navštívili manželé Slámovi, kteří připravili krásný projekt – založení Aleje československých parašutistů vyslaných během válečných let naší západní vládou ve Velké Británii na území protektorátu. Vyroste na polní cestě v obci Střížov nedaleko Vladislavy. Během dvou let zde bude vysazena stovka stromů lípy srdčité, prvních deset stromků zasadí už letos na podzim, konkrétně 21. října. Vždy mě velmi potěší, když vidím vznikat projekty, které mají smysl a zanechají vzpomínku mnoha dalším generacím. Do této akce se navíc můžete zapojit i vy, když přes QR kód přispějete na výsadbu stromů a jejich následnou údržbu.

SÝRY, ČAJE, ZMRZLINA

Pokud stejně jako já milujete mléčné výrobky, rozhodně navštivte úchvatnou kozí biofarmu DoRa v Ratibořicích, která je největší svého druhu v České republice. Aktuálně zde mají 850 koz. Po velmi obohacující prohlídce celého statku mě čekalo velmi příjemné posezení v kavárně, kde jsem měla možnost ochutnat místní kozí výrobky. Velmi děkuji za prohlídku a příjemné posezení manželům Dobrovolným a jejich synovi Matěji Pastrňákovi, kteří farmu vybudovali. Měla jsem díky nim možnost dozvědět se mnoho zajímavých informací o fungování celé farmy od založení až po současnost. Farma je pro veřejnost otevřená každou sobotu od 14 do 18 hodin. Můžete si projít stáje s kozami, dát si kávu a něco dobrého v kavárně nebo rekreační zahradě s výhledem na pasoucí se kozy. Samozřejmostí je možnost nákupu BIO mléčných výrobků z jejich mléka. Rozhodně se tady nebudou nudit děti ani dospělí.

Velmi dlouho jsem toužila navštívit významného českého producenta čaje Jemča, který sídlí v Jemnici. Historie podniku sahá až do let 1958, kdy podnik Balírny Obchodu Praha v Jemnici založil závod na balení potravin včetně čajů. Postupem času začal vyrábět čaje různých chutí a výrazně rozšířil své portfolio. Při mé návštěvě mě s úsměvem přivítala obchodní ředitelka Petra Vaverková, které děkuji za velmi obohacující představení a prohlídku firmy. Měla jsem možnost nahlédnout do celého provozu firmy a vidět, jak čaje JEMČA vznikají. Firma v posledních letech prochází významnou přestavbou a modernizací. Z vyprávění paní Vaverkové vím, že skloubení plného provozu a stavebních prací nebylo jednoduché. Byla to velká zátěž nejen na všechny pracovníky, ale i vedení firmy. Proto bych jim ráda popřála, ať jim nové pracovní prostředí dělá radost a slouží co nejdéle.

A u potravin ještě zůstanu. Navštívila jsem totiž i třebíčský TIPAFROST, který je jedním z největších a nejvýznamnějších výrobců mražených krémů v České republice. Nahlédla jsem do celého procesu vzniku různých druhů zmrzlin, jejich balení a skladování. Za velmi milé přijetí a představení podniku děkuji generálnímu řediteli Kamilovi Hejzlarovi a ostatním členům z vedení firmy. Přeji mnoho spokojených zákazníků a stále takový zápal a nadšení pro svojí práci. V areálu firmy najdete i podnikovou prodejnu, kterou v těchto horkých letních dnech určitě oceníte. Zmrzliny sem k zákazníkům navíc putují hned z výroby.

HODY I 20 LET V UNESCO

A zpět ke kultuře. Nemohla jsem si nechat ujít 41. Martínkovské krojované hody, konkrétně jsme s manželem zavítali na pouťový koncert v kostele Navštívení Panny Marie v podání místního pěveckého sboru Jordán. Že jsou v Martínkově šikovní, jsem se mohla již několikrát přesvědčit, a teď se to znovu potvrdilo. Děkujeme za krásný hudební zážitek.

Hody měli také v Bojkovicích – Svatovavřinecké. Ty svým vystoupením ošperkovala Mistříňanka, jedna z našich nejlepších dechových hudeb. Zaplněné náměstí ožilo krásnými lidovými písničkami, které si notovali malí i velcí posluchači.

Závěrem mi dovolte, abych vám popřála krásný zbytek prázdnin. Užijte si kulturní akce, kterých je i v dalších týdnech spousta, výlety a sluníčko a načerpejte síly do druhé poloviny roku.

S úctou

Hana Žáková, vaše senátorka za Třebíčsko

Autor: Jana Kudrhaltová