Hlavní stránka Regiony Vysočina Hana Žáková: Jako nová členka Stálého výboru mohu lépe reflektovat požadavky z regionu

Hana Žáková: Jako nová členka Stálého výboru mohu lépe reflektovat požadavky z regionu

21. 6. 2023

Do 2. října letošního roku by měly být předloženy finální nabídky na výstavbu nového jaderného zdroje v Jaderné elektrárně Dukovany, které si následně převezme odborná komise a do 15. února 2024 předloží hodnotící zprávu Ministerstvu průmyslu a obchodu. Následně by vláda měla rozhodnout o vítězi tendru a zahájit s ním jednání.

Hana Žáková

Hana Žáková

Aktuální stav přípravy výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a kroky k přípravě dalších zdrojů v obou jaderných lokalitách projednává i poradní orgán vlády – Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů v České republice, jehož přizvaným hostem je nově i senátorka Hana Žáková.

„Jsem ráda, že mohu být přítomna jednání výboru. Mohu tak lépe reflektovat požadavky a obavy samospráv a podnikatelského sektoru z dotčené lokality na vyšší úroveň. A naopak, že mohu zpět do regionu přinášet aktuální informace z Prahy. Od kolegů z Třebíčska a Jihomoravského kraje, kteří ve mně vkládají důvěru, mám sepsaných několik stránek jejich pohledů na výstavbu v Dukovanech a věcí s ní spojených,“ svěřila se Hana Žáková.

Jak dále uvedla, starostové se výstavbě nebrání, chtějí však eliminovat možná rizika. V současné době řeší především návozové trasy pro dopravu komodit a výstavbového personálu. „Kraj Vysočina je v tomto směru připravený, ale v Jihomoravském kraji, který také z části spadá do dvacetikilometrového perimetru, je situace komplikovanější. Jako bývalá starostka naprosto chápu obavy starostů,“ pokračovala senátorka, která je v pravidelném kontaktu jak se zástupci samospráv, tak s podnikateli z obou krajů.

Vybudování nového zdroje do regionu přivede stovky nových pracovníků – od dělnických profesí přes projektanty až po manažery.  „V současné době se chystá vyhotovení dopadové studie, která má podrobně zmapovat, co všechno nárůst lidí v dané oblasti přinese. Řešit by měla možný vliv na dopravu, školství i zdravotnictví. Zároveň je potřeba myslet i na jejich volný čas, protože někteří se sem na čas přestěhují s celými rodinami. Vítám proto aktivity starostů, kteří připravují třeba nové parcely. I já se v tomto ohledu budu snažit být maximálně užitečná,“ dodala Hana Žáková.

Autor: Jana Kudrhaltová