Hlavní stránka Regiony Vysočina Firmy s přidanou hodnotou: Nová průmyslová zóna ve Žďáře má jasná pravidla. Zaujala i Czechinvest

Firmy s přidanou hodnotou: Nová průmyslová zóna ve Žďáře má jasná pravidla. Zaujala i Czechinvest

23. 2. 2022

Nová průmyslová zóna ve Žďáře se plní. Jak říká žďárský starosta Martin Mrkos, zájem podnikatelů, který po zahájení prodeje následoval, přetrvává.

Firmy s přidanou hodnotou: Nová průmyslová zóna ve Žďáře má jasná pravidla. Zaujala i Czechinvest

Firmy s přidanou hodnotou: Nová průmyslová zóna ve Žďáře má jasná pravidla. Zaujala i Czechinvest

Obsazená je aktuálně přibližně polovina z více než desetihektarové plochy, která leží na jihovýchodním okraji města. „Jedná se o levou část průmyslové zóny, stojíme-li zády k zóně Jamská I, tedy o úsek blíže k městu,“ přibližuje Martin Mrkos.

Své zázemí tady postupně vybuduje až šest firem. „Některým jsme pozemky už prodali, s dalšími ještě dojednáváme detaily,“ prozrazuje Martin Mrkos. Práci by tady tak mohly najít asi čtyři stovky lidí.

O parcely zatím projevilo zájem zhruba patnáct firem. Vedení Žďáru má ale jasně stanoveno, komu lze městské parcely pro podnikání nabídnout, takže muselo některé ze zájemců odmítnout.

„Průmyslovou zónu zaměřujeme na podnikání a byznys v segmetnu SME, tedy malé a střední podniky, s vyšší přidanou hodnotou práce. To mimo jiné znamená, že firmy mají vlastní vývoj, výzkum, zaměstnávají kvalifikované pracovníky se střední a vysokou školou, mnohdy ve specializovaných oborech. Je to velmi dobře placená práce a relativně drahé produkty s vysokou marží, které ale trh vstřebá, protože má o ně zájem,“ vysvětluje starosta města.

Do průmyslové zóny Jamská II se tak díky tomuto „sítu“ nedostanou například nejrůznější logistické parky, obchodní jednotky, montovny nebo velkosklady.

Projekt průmyslové zóny nedávno zaujal i porotce soutěže Inspirativní region, kterou vyhlašuje agentura CzechInvest, a obsadil druhé místo. „Odborná komise ocenila, že máme jasně stanovená pravidla pro průmyslovou zónu a firmy. Jednoznačně říkáme, jaké obory chceme a které naopak ne. A zároveň propojujeme naši vizi podoby lokálního trhu práce s dalšími projekty ve městě, jako je bydlení, enviromentální projekty nebo zapojení firem do místníc komunit,“ dodává Martin Mrkos.

Fotoalbum