Hlavní stránka Regiony Vysočina Aktuality Radek Hošek: Říkám lidem věci na rovinu. I když se to mnohým nelíbí

Radek Hošek: Říkám lidem věci na rovinu. I když se to mnohým nelíbí

18. 8. 2022

Primátor, co se nebojí rozhodnout. Takovou vizi má pětačtyřicetiletý úspěšný manažer, majitel rodinné firmy a vášnivý tenista Radek Hošek, který se rozhodl vstoupit do politiky. Zapomíná se na důležitější investice, než je aréna, zmiňuje také v exkluzivním rozhovoru.

Radek Hošek

Radek Hošek

Není to poprvé, co se zapojujete do veřejného života. Slyšet o vás bylo už v roce 2016.

V té době se lidé napojení na vedení radnice po dvanácti letech neúspěšných pokusů a zamítavých stanovisek od úřadů domohli toho, že jim byla u nás ve Zborné povolena výstavba sídliště, které by významně narušilo krajinný i urbanistický ráz této části města. Navíc pro něj nebyla vybudovaná ani potřebná infrastruktura.

A přestože se mnozí z nás proti tomuto záměru opakovaně hlasitě ozývali, jako jednotlivci jsme nic nezmohli. Proto jsme se sousedy založili spolek Za zachování zdravé Zborné. A díky našemu nasazení se nám nakonec podařilo dostat tento megalomanský projekt z územního plánu pryč.

Minulé volby už jste na jedné kandidátce do zastupitelstva byl. Co vás teď vede k tomu, že kandidujete na primátora?

Máte pravdu, že jsem minulé volby bez jakýchkoliv politických ambicí, v podstatě na nevolitelném místě, podpořil Fórum Jihlava, které pro mě tehdy bylo velkou nadějí na změnu politických poměrů. Myslím, že si mnozí čtenáři vzpomenou na náladu ve městě, které v té době panovala.

Teď po čtyřech letech musím s lítostí konstatovat, že někteří lidé, co se dostali do vedení města, selhali morálně i politicky. A že se možná nějaké věci v Jihlavě změnily, ale jsou to v zásadě ty, co jdou na první pohled vidět a marketingově využít. Přitom se zapomnělo na mnohé sliby voličům – počet zaměstnanců úřadu roste, tvoří se další a další studie, co nejsou realizovány, a nehorázně se plýtvá veřejnými penězi.

A podívejte se, jak vypadá centrum města. Taková ostuda! Všude se válí odpadky a lidi se ve městě necítí bezpečně. To vám řeknou místní i turisté. Tyhle problémy napravíme zavedením častějších úklidů nebo navýšením počtu pěších hlídek městské policie. Nejen v centru, ale po celém městě.

V indexu kvality života, který každý rok vydává nezávislá expertní skupina Obce v datech, se Jihlava propadá.

Mým cílem je dostat Jihlavu za ty čtyři roky do lepší kondice, než v jaké se nachází. Co lidé hned nevidí, ale politici by měli mít před očima neustále, je vnitřní dluh na správě a dlouhodobě zanedbané údržbě vlastního majetku města v částce asi 1,5 miliardy korun. To jsou všechny ty chodníky, silnice, vodovody, kanalizace nebo třeba prázdné městské byty, které by obzvlášť v této době mohly sloužit nejen mladým rodinám.

Chceme efektivitu, transparentní hospodaření a aktivní komunikaci s Jihlaváky. Na to máme připravenou řadu opatření, aby nám lidé viděli pod ruce a zároveň se mohli zapojit do navrhování a rozhodování o tom, do jakých projektů se bude investovat. Například formou participativního rozpočtu.

Do čeho plánujete investovat?

Hodně se všude mluví o Horácké multifunkční aréně, ale zapomíná se na daleko důležitější investice pro rozvoj města. Za pár let se má začít stavět vysokorychlostní železniční trať mezi Prahou a Brnem se zastávkou v Jihlavě.

To bude mít pro naše město obrovský socioekonomický přínos a my bychom se teď měli v oblasti investic soustředit na to, jak z něj co nejvíce získat.

Dále musí revitalizací projít náměstí, aby tam bylo více zeleně, méně aut a rušivých elementů. Úřad je potřeba přepnout do 21. století. Mimo jiné zprovozníme dlouho slibovaný Portál občana a vytvoříme městskou aplikaci pro chytré telefony, jako to skvěle funguje třeba v Kolíně. A mohl bych pokračovat.

Jakým primátorem budete?

Takovým, co se nebude bát rozhodnout. Primátorem, za kterým budou vidět výsledky práce, primátorem, co bude zodpovědným hospodářem a bude lidem říkat věci na rovinu. To už koneckonců dělám, i když se to mnohým nelíbí.

Kandiduji, přestože mnozí lidé z mého okolí nevěřícně kroutí hlavou, jestli mi to za to všechno stojí a proč si raději neužívám klidu. Kandiduji, protože mě trápí, co se ve městě děje, a protože vím, že nadávat nestačí.

Chci město bezpečné, se stejnou šancí, podporou a jasnými pravidly pro všechny. Město, kam se mladí po škole rádi vrátí za prací, kulturou i sportem, město s bohatou občanskou vybaveností a vzájemnou soudržností.

Na začátku kariéry jsem pracoval v Rakousku, kde jsem se v mnohém inspiroval. Firma, kterou jsem v Jihlavě před téměř pětadvaceti lety založil, tak nese mé jméno. Poctivě pracuji a platím daně, nemám se za co stydět a upřímně si ani nemám na co stěžovat, odmakali jsme si to a daří se nám. Mám manažerské zkušenosti a do politiky se kvůli penězům opravdu nehrnu.

V čem budete jiný?

Pokud se primátorem skutečně stanu, vyčlením si vždy minimálně jeden celý den za dva týdny na potkávání se s obyvateli města v terénu. Včetně příměstských částí, na ty se zapomíná.

Když zůstanete uzavření ve své bublině úředníků a politiků, kteří vám neustále říkají, jak jste úžasní, je to podle mě to nejhorší, co se vám může v politice stát. Primátorka a někteří další členové rady mezi obyčejné obyvatele města jindy, než před volbami nechodí, neptají se, co by lidé opravdu chtěli a co pro ně mohou udělat.

Musím se teď smát, když se dívám na jejich předvolební příspěvky a hesla, kde píšou o nedostatečných parkovacích kapacitách, nepořádku ve městě nebo zanedbaném bytovém fondu města. Za ty čtyři roky na radnici si toho mohli všimnout a začít s tím něco dělat.

Dost jste se zviditelnil, když jste ostře vystoupil proti pokračování projektu Housing First, tedy bezplatnému poskytnutí bytů pro lidi bez domova. Nakonec zastupitelé vašim argumentům dali za pravdu a neodhlasovali ho. Co vám tak vadilo?

Někteří to dokonce vykládali tak, že se stavím proti sociálně slabým, což vůbec není pravda. Naopak. Celou záležitost jsme konzultovali s odborníky a zkusím vám popsat základní chyby.

Cílem má být dočasná, a slovo dočasná znovu zdůrazňuji, pomoc s řešením bytové krize, a hlavně řešení důvodu, který tuto krizi způsobil. Poskytnutí bytu bez toho, aniž by někdo pořádně řešil konkrétní situaci lidí v nouzi, je nesmysl. Naším cílem musí být, aby tito lidé byli co nejdříve schopni žít bez pomocné ruky.

Velkou chybou byla absence kontrolních mechanismů. Pokud v bytech docházelo například k rušení nočního klidu, jak mi říkali někteří spolubydlící, mělo dojít ke spolupráci mezi policií a magistrátem a takové porušování občanského soužití mělo být důvodem k ukončení nájemní smlouvy.

Roli jistě hrála také nezvládnutá komunikace s veřejností…

A to je chyba konkrétního politika, pana Škarky. Co si budeme povídat, ani v oblasti školství se přes svůj vysoký plat moc nepředvedl. Delší dobu podporuji místní iniciativy, které se věnují zlepšení stavu českého školství, a ti lidé vám nejlépe řeknou, jak to je. Stejně jako ředitelé škol a učitelé.

Město si například nechalo vypracovat analýzu potřeb základních škol a dodnes nebylo schopné naplnit jasně formulované požadavky, které od učitelů a žáků získalo. Přitom nejde o žádné obrovské částky.

Ale dost už minulosti, pojďme se raději bavit o budoucnosti.

Jak tedy budete pomáhat sociálně slabým a co uděláte s jihlavským školstvím?

Například plánujeme, že by město odkupovalo byty v dražbách nebo insolvenčních řízeních, kde bychom nechali původní majitele bydlet za nižší nájemné.

Tím jim zachováme domov, vyřešíme jejich finanční situaci, nebo s ní alespoň pomůžeme, a město tak navíc rozšíří svůj bytový fond. Zároveň eliminujeme podobné odkupy spekulantů, kteří často takto byty vykupují a nájemné pak dají v nehorázné výši. Tím jejich situaci ještě zhorší.

A když už jsme u toho bytového fondu, prověřujeme možnosti, jak do širšího centra města vrátit život výstavbou bytových i polyfunkčních domů. Zároveň je potřeba v Jihlavě zahájit výstavbu nájemních bytů.

A to školství?

Město má pod sebou mateřské a základní školy. Naším hlavním cílem je jednoznačně moderní a kvalitní výuka se zaměřením na praxi, například formou projektu Odborníci do škol.

Školy budeme motivovat ke zvyšování finančně-právní gramotnosti a povědomí o moderních dějinách u dětí. Podpoříme učitele, navýšíme kapacity nepedagogických pracovníků a zajistíme bezpečné a zdravé klima ve školách.

Nezapomínáme ani na dostatek míst pro předškolní děti. Podpoříme vznik dětských skupin a dětských center. Těch konkrétních věcí, co v těchto oblastech chceme udělat, je ale celá řada, to bychom tady byli dlouho, kdybych to měl celé vyjmenovat.

Tato témata má u nás na starost skvělá advokátka a dvojka naší kandidátky Mirka Zápotočná, která ve své praxi pomáhá lidem v dluhových pastech, exekucích nebo sociálně slabým rodinám a do toho ještě zvládá učit na gymnáziu. Jestli po volbách dostane příležitost tyhle věci ovlivnit, uvidíte tu změnu na vlastní oči.

Jak byste jako primátor lidem pomohl se současnými cenami energií?

Jestli někdo říká, že z pozice primátora pomůže lidem s cenami energií, tak lže nebo nežije v realitě. To je role státu. Nedávno jsem byl na schůzce s ministrem průmyslu Síkelou a shodli jsme se, že pomoc lidem, s důrazem na ty v tíživé situaci, teď musí být vládní prioritou. Ve vládě ale není sám a na výši pomoci je potřeba politická shoda napříč. To je realita.

Jako město můžeme investovat do vlastních provozů. Zapracujeme na úsporách energií, jako je zateplení objektů, vhodné střechy budov osázíme fotovoltaikou, případně využijeme tepelná čerpadla. Co se týče životního prostředí, budeme pracovat na tom, aby v Jihlavě bylo více rostlin a stromů, podpoříme rozvoj městských sadů a komunitních zahrad a takzvané modro-zelené infrastruktury.

Ve vašem programu píšete také o bezplatné městské hromadné dopravě. Není to jen laciný populismus?

Není. Jestli chceme, aby se lidé chovali více ekologicky a nejezdili tolik auty, musíme jim dát dobrý důvod. A když vás cesta autem po městě vyjde levněji než trolejbusem, co si vyberete? Roční jízdné u nás navíc stojí víc než v Praze.

A ano, nic na světě není zadarmo a vždy to někdo zaplatí. Je ale důležité si uvědomit, že dopravní podnik zisk nevykazuje a město ho dotuje asi sto miliony korun. Na jízdném se vybere přibližně třetina téhle částky.

Když jsme počítali, o kolik můžeme jízdné zlevnit, aby bylo dostupnější, vyšlo nám, že nakonec bude nejefektivnější ušetřit na všem, co je s platbou jízdného spojené – provozních nákladech na správu a údržbu věčně nefunkčních automatů, platebních terminálů a IT služeb nebo personálních nákladech u prodeje jízdenek a kupónů, na odměny revizorům a podobně.

Může se dostavit i další pozitivní efekt, kterým bude vyšší využívání parkovišť P+R a méně aut v centru.

A co kultura a sport?

Co se týče kultury, chceme pokračovat v oživování města tak, aby nebylo sezónní, tedy jen o Vánocích a v létě před volbami, ale po celý rok. Je třeba, aby město efektivněji spolupracovalo se stávajícími kulturními institucemi. Vždyť právě tyto instituce se mohou více podílet na oživení Jihlavy, je to jejich denní chléb.

A z oblasti sportu, kterou máme také velmi obsáhle popsanou v našem programu, vypíchnu, že chceme začít začneme aktivně a spravedlivě podporovat i menší sportovní kluby a volnočasové spolky.

Proč by lidé měli volit právě číslo 9, tedy Starosty a nezávislé kandidáty?

Jsem přesvědčený, že se nám podařil poskládat odborně i lidsky nejpestřejší tým ze všech. S čistým štítem, obrovským nadšením, odhodláním i zkušenostmi k tomu, abychom Jihlavu konečně posunuli na úroveň krajského města, za které se nebudeme muset stydět a kde se všem bude měřit stejným metrem.

Neslibujeme věci, o kterých víme, že by se nedaly buď hned, nebo v delším horizontu splnit. A pokud budeme mít šanci rozhodovat o budoucnosti Jihlavy, osobně ručím za to, že s lidmi budeme o všem otevřeně a pravdivě komunikovat.

A nakonec – jsme kandidátka plná lidí, kteří v Jihlavě opravdu žijí, znají ji a záleží jim na tom, v jakém stavu je. Měla by to být samozřejmost, ale u všech tomu tak není. U nás si nikdo trvalé bydliště těsně před volbami měnit nemusel.

Celou kandidátku, volební program i informace o akcích, na kterých se ještě můžeme potkat, najdete na webu zmenaprojihlavu.cz nebo na sociálních sítích.

 

FB: Radek Hošek • primátor pro Jihlavu (fb.com/hosek.stan)

IG: instagram.com/radek.hosek.stan

web: www.radekhosek.cz