Hlavní stránka Regiony Vysočina Aktuality Nejlepším starostou na Vysočině se stal Martin Mrkos

Nejlepším starostou na Vysočině se stal Martin Mrkos

21. 6. 2022

Nejlepším starostou na Vysočině ve volebním období 2018 – 2022 je Martin Mrkos ze Žďáru nad Sázavou. „Překvapilo mě to, potěšilo a zároveň je to pro mě velký závazek do dalších let. Snad je to i takové potvrzení toho, že má moje práce nějaké směřování a smysl,“ komentuje oceněný první muž žďárské radnice.

Nejlepším starostou na Vysočině se stal Martin Mrkos

Nejlepším starostou na Vysočině se stal Martin Mrkos

Neusíná ale na vavřínech. „Je to určitě pobídka nepolevit a ještě přidat, aby Žďár patřil k nejlepším adresám v republice z hlediska kvality života,“ svěřuje se Martin Mrkos.

Pomyslný štafetový kolík převzal od bývalého starosty Pacova Lukáše Vlčka – nejlepšího starosty za volební období 2014 – 2018. „Mám z toho radost, protože Martin je velmi chytrý a talentovaný člověk, který si toto ocenění rozhodně zaslouží. Stačí se podívat na Žďár, jak se pod jeho vedením proměnil, a to jak ve způsobu řízení, tak ve spolupráci s okolními obcemi, což je nesmírně důležité,“ oceňuje Lukáš Vlček.

„Rozhodně za tím oceněním stojí i práce a podpora kolegů z rady města, protože tam si to lidsky i pracovně zkrátka sedlo a funguje to. Musím zmínit i velice energickou a zodpovědnou práci lidí z úřadu, kterým tímto děkuji, protože vím, že na ně tlačím a není to se mnou někdy jednoduché. Dokáží ale všechny nové výzvy přijímat a toho si velmi cením,“ vyzdvihuje Martin Mrkos.

Jednou z největších společných výzev byla třeba nově vytvořená průmyslová zóna pro hi-tech výrobu a provázaností s dalšími projekty ve městě. „Na tento projekt jsem hrdý asi nejvíce, protože vznikl v obrovském časovém presu a nebylo to vůbec jednoduché,“ vzpomíná nově zvolený nejlepší starosta.

„Dále jsme vytvořili například manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven propojený s dotačním programem jako účinný nástroj boje s reklamním smogem, několik modrozelených opatření, výstavbu nových dětských hřišť, zrevitalizovali objekt bývalé vodárny jako centrum volnočasových aktivit a neformálního vzdělávání či vybudovali novou cyklostezku na Stržanov,“ jmenuje namátkou další projekty.

A co ho na starostování baví nejvíce? „Rozmanitost, pestrost, dynamika a kontakt s lidmi. Každý den je jiný. Rozličné projekty, inspirativní setkání, jednání od bezdomovce až po ministry. Bezprostřední zpětná vazba a možnost vidět okamžité výsledky týmové práce,“ odpovídá Martin Mrkos, který se o přízeň voličů bude ucházet i na další volební období.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum