Hlavní stránka Regiony Vysočina Aktuality Na Vysočině trápí vylidňování vesnice i největší města

Na Vysočině trápí vylidňování vesnice i největší města

23. 7. 2018

Na Vysočině se potýkají s vylidňováním vesnice, ale i většina největších měst. V posledním volebním období si podle statistických údajů v konečném součtu mírně polepšila jen krajská Jihlava.

Na Vysočině trápí vylidňování vesnice i největší města

Na Vysočině trápí vylidňování vesnice i největší města

Podle zástupců radniční koalice i opozice by se město mělo snažit přitáhnout víc lidí z těch, kteří tam zatím jen dojíždějí za prací.

Další radnice v kraji nejčastěji uváděly, že se kvůli udržení mladých rodin zaměřily na přípravu parcel pro domy.

Do padesátitisícové Jihlavy podle náměstka primátora z hnutí ANO Radka Popelky přijíždí denně asi 20.000 lidí za prací, kvůli studiu, sportu, nákupům a za kulturou. „Musíme jednoznačně podpořit vznik nových lokalit pro kvalitní bydlení s dostupnou infrastrukturou," uvedl. Hnutí ANO vstoupilo do radniční koalice v listopadu 2016, předtím bylo v opozici.

Podle lídra nově vzniklé koalice Žijeme Jihlavou Víta Zemana město v této problematice zaspalo. I podle něj je potřeba přitáhnout lidi, kteří do Jihlavy dojíždějí, třeba nabídkou služeb a různých forem bydlení. Koalici pro podzimní volby vytvořila TOP 09, která není členem radniční koalice, s Piráty a Zelenými. Ti teď v jihlavském zastupitelstvu zastoupeni nejsou.

S vylidňováním se ale od roku 2009 potýká celá venkovská Vysočina, lidé odtud často odcházejí do větších měst, včetně Prahy a Brna. Za minulé tři roky kraj ztratil 979 obyvatel.

Z pěti největších měst Vysočiny ubylo nejvíc lidí v Třebíči, následoval Žďár nad Sázavou. Třebíč, s 36.000 obyvateli druhé největší město Vysočiny, přišla v minulých třech letech v součtu o 830 občanů. Třebíčský starosta Pavel Janata (KDU-ČSL) uvedl, že město připravuje pozemky pro rodinné domy i novou průmyslovou zónu.

„Otázka je, kdy to začne přinášet výsledky. Je to běh na dlouhou trať," řekl. Od počtu obyvatel se odvíjí část příjmů města, podle starosty je jejich udržení méně podstatným důvodem těchto aktivit. „Nám jde o to, aby se město dál rozvíjelo. Zejména nám jde o mladé lidi, aby se po studiích vraceli," řekl Janata.

Žďár nad Sázavou v posledních třech letech ztratil 473 lidí, v předcházejícím čtyřletém volebním období jich ubylo 1571. „Boj s úbytkem obyvatel byl jedním z důležitých bodů, se kterým jsme do vedení města šli," uvedl starosta Zdeněk Navrátil (Žďár-živé město). Uvedl, že od posledních voleb město zajistilo pozemky pro stavbu více než 30 rodinných domů a téměř 160 bytů. Je to podle něj stejně jako předtím za deset let.

Podle mínění Vladimíra Novotného (ČSSD), náměstka hejtmana Vysočiny a žďárského zastupitele, vedení Žďáru nad Sázavou při přípravě pozemků jen využilo toho, co už bylo připraveno. ČSSD je na radnici v tomto volebním období v opozici.

Oslovení starostové malých vesnic na Vysočině přičetli odliv lidí nejčastěji horší dopravní dostupnosti a tomu, že do práce, školy nebo do obchodů musejí lidé jezdit svými auty. V Kuroslepech na Třebíčsku v roce 2004 podle statistiků trvale žilo 182 lidí, loni 146.

„Neměli jsme žádné děti, až v posledních pěti letech se jich tady narodilo šest," uvedl dlouholetý neuvolněný starosta Vladimír Bureš (nestraník). Podotkl, že v okolí je takových vesnic víc. Někteří lidé se ale vracejí na důchod. „Máme tady 39 domů, kde jsou chalupáři. Ve většině případů jsou to potomci místních lidí," uvedl. Obec nerezignovala. Má plynofikaci i vodovod, teď se investice týkají kanalizace.

Autor: ČTK  |  Zdroj: jihlavske-listy.cz (Regionální zprávy) ● 23. 7. 2018