Hlavní stránka Regiony Vysočina Aktuality Ministr Rakušan navštívil Vysočinu. Řešil hlavně Českou poštu, hasiče a meziobecní spolupráci

Ministr Rakušan navštívil Vysočinu. Řešil hlavně Českou poštu, hasiče a meziobecní spolupráci

31. 3. 2023

Reforma České pošty, dobrovolní hasiči, datové schránky i fungování samospráv. To je jen hrstka témat, která řešil ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan při své návštěvě Kraje Vysočina. Pozvání přijal od poslance a předsedy STAN Vysočina Lukáše Vlčka.

Ministr Rakušan navštívil Vysočinu. Řešil hlavně Českou poštu, hasiče a meziobecní spolupráci

Ministr Rakušan navštívil Vysočinu. Řešil hlavně Českou poštu, hasiče a meziobecní spolupráci

Den na Vysočině ministr zahájil ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku setkáním se starostkou obce Veronikou Vyšinskou, která je zároveň starostkou místních dobrovolných hasičů. Nemohl proto vynechat ani prohlídku šlapanovské hasičské zbrojnice a hasičského vybavení a setkání s hasiči z okresu.

O hasičích byla řeč i při setkání se starosty vysočinských měst a obcí, které ministr Rakušan na Vysočině svolal. „Už teď soutěžíme nákup dvou speciálních vrtulníků, které mohou být použity pro typ velkých požárů, jako tomu bylo v Českém Švýcarsku. Vysočina je velmi zasažená kůrovcovou kalamitou a riziko požárů je zde opravdu velké. Je proto dobré být připraveni,“ pokračoval ministr.

Nechybělo ani téma meziobecní spolupráce, jenž je pro Starosty a nezávislé, kteří vznikli odspodu, velmi důležité. „Vysočina je krajem malých obcí, záměrně jsme proto otevřeli téma slučování obcí, které v současné době ve společnosti rezonuje, abychom samosprávy ujistili, že touto cestou jít rozhodně nechceme. Naopak je potřeba více spolupracovat například v rámci mikroregionů,“ podotkl Lukáš Vlček.

Velkým tématem byla zamýšlená reforma České pošty, která nyní doplácí na neaktivitu předchozích vlád, které neřešily strukturálních problémy. „Pokud by se s touto institucí nic nedělalo, dostala by se v letošním roce do ztráty čtyř miliard korun. Současný stav České pošty je neudržitelný, a pokud s ní nic neuděláme, skončí v insolvenci,“ upozornil Vít Rakušan. Zároveň přítomné starosty ubezpečil, že reorganizace pošty v žádném případě neznamená, že by obec přišla o služby, které v ní pošta poskytuje v současnosti.

Návštěvu Vysočiny ministr vnitra zakončil na volebním krajském sněmu STAN Vysočina. Na něm post krajského předsedy obhájil poslanec Lukáš Vlček, místopředsedy krajské organizace Starostů a nezávislých se stali starosta Třebíče Pavel Pacal, zastupitel města Jihlavy Radek Hošek a radní Kraje Vysočina Pavel Hájek.

Autor: Jana Kudrhaltová