Hlavní stránka Regiony Vysočina Aktuality KOMENTÁŘ HANY ŽÁKOVÉ: Když touha po pomstě zatemní mozek

KOMENTÁŘ HANY ŽÁKOVÉ: Když touha po pomstě zatemní mozek

17. 3. 2023

Když jsem četla článek na webu Seznam Zprávy s názvem „Chcete bojovat proti vládě? Zapínejte a vypínejte konvici, radí Bašta z SPD“, nejprve jsem si myslela, že je nadnesený a rádoby vtipný ve snaze přilákat čtenáře. Přesto mi to nedalo a po přečtení zprávy jsem si pro jistotu vyhledala příspěvek pana poslance Bašty na jeho oficiálním profilu. Zjistila jsem, že se opravdu o žert nejedná.

KOMENTÁŘ HANY ŽÁKOVÉ: Když touha po pomstě zatemní mozek

KOMENTÁŘ HANY ŽÁKOVÉ: Když touha po pomstě zatemní mozek

Pojďme si rozebrat, proč je tento protest nejen hloupým, ale i nebezpečným nápadem. Nevím, jestli si pan poslanec uvědomil všechny dopady a že tímto jednáním může ohrozit i někoho na životě, a jako předsedkyně Podvýboru pro energetiku a dopravu Senátu Parlamentu ČR zkrátka musím reagovat.

Nejvíce tato forma protestu postihne samotné účastníky. Nejpravděpodobnějším scénářem při zběsilém manipulování se spotřebou v domácnosti je zpravidla vypadnutí jističe či pojistek, což určitě není nic strašného. Ale, zatímco přenosové sítě by téměř nic nepoznaly, o protestujících to tak úplně neplatí. Přinejmenším nové nastavování hodin na spotřebičích není nic zábavného.

A v případě, že by takový „demonstrant“ ochrany překonal, je to ještě horší. I desetikoruny denně (počítejme, že by manipuloval s konvicí o příkonu 2kW jedno odpoledne) by pro něj už představovaly útratu. A ano, pokud by se zapojily vyšší počty lidí, není vyloučeno, že by státní přenosová společnost ČEPS či distribuční firmy musely elektřinu na pokrytí krátkodobé potřeby nakupovat v zahraničí. A skutečně platily za systémovou odchylku. V obou případech by ale náklady ve finále nesli všichni odběratelé. Do protestu by se tak formou nedobrovolného finančního příspěvku kvůli panu Baštovi zapojili i ti, kteří s pomocí Ukrajině nemají žádný problém.

Úplně nejhorší je potom vyhrožování blackoutem. Škody by byly ještě daleko vyšší a na nesmyslný protest by doplatili nevinní lidé v řadě oblastí. Jde sice o krajně nepravděpodobný scénář, česká přenosová síť je robustní a zároveň propojená s okolními zeměmi, ale systémově je zkrátka nemorální vytvářet rukojmí ze všech obyvatel České republiky.

Dlouho jsme v naší zemi blackout nezažili, a proto si dovolím několik málo poznámek, co to vlastně znamená. Začnu tím úplně prvním, co vás nejspíš napadne, znamená tmu. Vše, co je na elektřinu, přestane fungovat. Doma si nerozsvítíte, neuvaříte, neohřejete, to se dá jistě pár hodin či dnů přežít. Ovšem stěží přežijí v domácím prostředí lidé odkázáni na umělou plicní ventilaci či jiný podpůrný přístroj, který potřebuje zdroj elektřiny. Při masivním dopadu jsou ohrožené i nemocnice, obchody, ale i zvířata, protože například dojící zařízení jsou dnes na elektřinu.

Proto prosím, nepřidávejte se k této výzvě a šiřme osvětu i mezi ostatní.

Autor: Jana Kudrhaltová