Hlavní stránka Regiony Vysočina Aktuality Dostatek pitné vody i v období sucha: Vysočina bude na vodních projektech spolupracovat s jižní Moravou

Dostatek pitné vody i v období sucha: Vysočina bude na vodních projektech spolupracovat s jižní Moravou

22. 9. 2021

Změny klimatu přináší nové výzvy. A jednou takovou je nutnost investic státu a krajů do efektivnějšího využívání vodních zdrojů a promyšlené rozšiřování vodárenské infrastruktury tak, aby lidé měli jistotu dodávek kvalitní pitné vody.

Dostatek pitné vody i v období sucha: Vysočina bude na vodních projektech spolupracovat s jižní Moravou

Dostatek pitné vody i v období sucha: Vysočina bude na vodních projektech spolupracovat s jižní Moravou

Kraje v přípravě takovýchto projektů, které stát bohužel dlouhodobě neumí připravit, mohou sehrát významnou roli. I proto Kraj Vysočina s Jihomoravským krajem uzavřel memorandum o propojování vodárenských soustav. Velkou měrou k němu přispěl i náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček, který se této věci věnoval téměř rok.

Cílem memoranda je zvýšení zabezpečenosti dodávek pitné vody v širším regionu i v době klimatických změn a s tím souvisejících období sucha a nedostatku vody. „Zjednodušeně řečeno, se jedná o proklamaci obou krajů, že mají zájem o spolupráci a společný postup při dalším rozvoji a propojování vodárenských soustav,“ vysvětluje Lukáš Vlček.

Od uzavření memoranda se budou odvíjet další společné aktivity, jako je třeba příprava a zpracování studií proveditelnosti na propojování jednotlivých skupinových vodovodů, vybrání vhodné firmy či žádání o dotace.

„Jedná se tedy zatím o zajištění přípravných prací. Bez nich ale projekty nemůžeme vůbec začít. Vlastní realizace jednotlivých staveb bude během na dlouhou trať. Na území Vysočiny se zatím uvažuje o deseti prioritních akcích propojování vodárenských soustav a na území Jihomoravského kraje pak o čtrnácti,“ přibližuje Lukáš Vlček

Co se týká Vysočiny, jde například o úpravnu vody Štítary – Častohostice, Budišov – Náměšť nad Oslavou, Pelhřimov – Kamenice nad Lipou – Pacov či Vír – Žďár nad Sázavou.

Vodárenské soustavy ale nejsou omezeny hranicemi krajů, oba totiž spojují i významné vodní zdroje nebo stávající vodárenské soustavy. V případě Vysočiny je to vodárenská nádrž Vír, vodu z níž využívají i obyvatelé Brna, a na jižní Moravě je to naopak Vranov, který zásobuje pitnou vodou Třebíč.