Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Zhruba 77 milionů korun žádají věřitelé po Lužické nemocnici v Rumburku

Zhruba 77 milionů korun žádají věřitelé po Lužické nemocnici v Rumburku

16. 10. 2019

Věřitelé požadují po rumburské nemocnici téměř 77 milionů korun. Takový je prozatím součet pohledávek v insolventním rejstříku.

Zhruba 77 milionů korun žádají věřitelé po Lužické nemocnici v Rumburku

Zhruba 77 milionů korun žádají věřitelé po Lužické nemocnici v Rumburku

Věřitelé se se svými nároky mohli hlásit do 14. října. Je tak možné, že se celková částka ještě zvýší. Lužická nemocnice v Rumburku na Děčínsku je v úpadku od srpna.

V současné době je v insolvenčním rejstříku zhruba 50 věřitelů. Největší částku požaduje Všeobecná zdravotní pojišťovna, a to víc než 37 milionů korun.

Víc než 17 milionů korun pak jako věřitel požaduje Komerční banka, a to za nesplacený úvěr. Za ten se zaručilo město Rumburk.

Jako věřitel se přidala i Krajská zdravotní, pod kterou měla rumburská nemocnice přejít.

Jasněji by mělo být 20. listopadu, po schůzi věřitelů

Podle Jiřího Nováka, předsedy představenstva Krajské zdravotní, je krajská společnost ochotná rumburskou nemocnici převzít. Ovšem za určitých podmínek.

„Trváme na tom, že za původních podmínek – to znamená, že to bude oddlužené a věci, které jsme na pojišťovnách domluvili, budou platit. Protože všechno, co jsme slíbili, jsme udělali,“ doplnil Novák.

Dosud Krajská zdravotní s insolvenční správkyní nejednala. Čeká až na schůzi věřitelů, která je plánovaná na 20. listopadu.

Insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová chce nemocnici udržet: „Aby se sama stala zajímavou pro potenciálního zájemce, který by pak uměl lépe rozvíjet zdravotní péči v nemocnici.“

Pomoci jí v tom má i dotace od města. Zastupitelé Rumburku totiž schválili 7milionovou dotaci pro Lužickou nemocnici na zajištění zdravotnického provozu.


 

 

Komentář děčínského senátora Zbyňka Linharta:

S konkurzní správkyní rumburské nemocnice jsem mluvil dvakrát. Velmi otevřeně.

Myslím, že ví, co dělá, i když to má těžké.

 

 

 

Autor: Jan Bachorík  |  Zdroj: Český rozhlas, STAN