Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Zájem o prohlídky zachráněného zámku v Mirošovicích je obrovský!

Zájem o prohlídky zachráněného zámku v Mirošovicích je obrovský!

9. 8. 2023

Projekt Jany Syslové (STAN) slaví obrovský úspěch. Úspěšné starostce obce Hrobčice se podařilo za několik měsíců zachránit zámek v Mirošovicích. Zámek o prohlídku je obrovský, a to i přesto, že v interiéru prozatím není žádná drahocenná expozice. I proto Jana Syslová na počátku srpna připravila první termín prohlídky pro veřejnost.

Jana Syslová a Petr Liška (STAN).

Jana Syslová a Petr Liška (STAN).

„Děkuji všem, kteří se dnes přijeli podívat na mimořádnou prohlídku zachráněného zámku v Mirošovicích. I když nemáme žádnou starobylou ani drahocennou expozici a zámek je úplně prázdný, tak vás přijelo téměř 100. Neuvěřitelné, sto lidí přijelo do naší malé vesničky a zajímalo je, co se zachovalo za opravenými zdmi. Prostě nádhera, bylo to velmi milé setkání,“ říká radostně starostka Jana Syslová.

Zchátralý barokní zámek v Mirošovicích se tak po dvouleté rekonstrukci otevřel veřejnosti. Zázemí zde v budoucnu najdou jak firmy, tak i sociální služby a veřejně prospěšné organizace.

Renesanční tvrz roku 1554 vystavěli jako své rytířské sídlo Mirošovičtí z Mirošovic. Sídlili zde Štemberkové, Dietrichsteinové a od roku 1668 i Lobkovicové, kteří vtiskli původní tvrzi definitivně charakter zámku.

Po 2. sv. válce areál zabral státní statek. Zámek bez údržby chátral a nikdo, ani v porevoluční době, nenašel dostatek sil na jeho náročnou rekonstrukci. O obnovu objektu se chvíli neúspěšně snažil spolek Kampanila, který zámek v roce 2020 za symbolickou korunu prodal právě obci Hrobčice.

Na mimořádnou prohlídku se rozhodl vydat i náš poslanec Petr Liška. „Záchrana původní ruiny citlivě a vkusně provedená, si zaslouží uznalé uživatele, které věřím, že se obci podaří najít. Starostce a jejímu týmu patří můj velký obdiv, že se i na malé obci dají dělat i tak velké věci,“ řekl starosta obce Malé Žernoseky.

Autor: Jana Syslová, starostka obce Hrobčice