Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Zachránili jsme Horní Jiřetín i celé Litvínovsko. Zhatili jsme plány uhlobarona Tykače, vzpomíná Milan Šťovíček

Zachránili jsme Horní Jiřetín i celé Litvínovsko. Zhatili jsme plány uhlobarona Tykače, vzpomíná Milan Šťovíček

26. 9. 2021

Je tomu už pár let, co se miliardář Pavel Tykač rozhodl rozjet své podnikání v uhelné sféře na Mostecku či Litvínovsku. Zkušený podnikatel si brousil zuby třeba na Lom ČSA, která se nachází pod městem Horní Jiřetín. Tamější zásoby uhlí jsou totiž obrovské. I kvůli aktivitám současného předsedy hnutí STAN v Ústeckém kraji, Milana Šťovíčka, se mu to však nepodařilo. Limity na těžbu uhlí nebyly prolomeny.

Těžba uhlí.

Těžba uhlí.

Šlo mu o to prolomit limity, zvýšit cenu, a pak to prodat,“ říká dnes Milan Šťovíček, který v letošním volbách kandiduje do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V té době Milan Šťovíček působil v roli starosty města Litvínov, kterému se hlučná a prašná těžba uhlí měla přiblížit jen na několik set metrů.

Spolu s tehdejším starostou města Horní Jiřetín, Vladimírem Buřtem, má Milan Šťovíček největší zásluhu na tom, že plán podnikatele Pavla Tykače na prolomení těžebních limitů selhal. „Bylo nás jen pár, co jsme věřili, že to dokážeme. Všichni tady nám říkali, že nemá smysl nic dělat. Společně se to ale nakonec povedlo. Zachránili jsme Horní Jiřetín i celé Litvínovsko. Zhatili jsme plány uhlobarona Tykače. Budoucnost patří nám, ne uhlí. Máme to ve svých rukou,“ vzpomíná předseda hnutí STAN v Ústeckém kraji.

My jsme to ale viděli jinak. Naopak jsme říkali, že je to na nás, že když to lidi nepustí tady v regionu, Praha s tím nenadělá vůbec nic,“ dodává Milan Šťovíček.

Ačkoliv se Milan Šťovíček do politiky původně nehrnul, v roce 2006 se stal starostou. Tím se však na něj rozjela kampaň, která ho měla pošpinit. Na starostu útočila média i anonymně objednané billboardy v ulicích města. Nakonec se stal terčem převratu, který na litvínovské radnici v roce 2009 proběhl. Z politiky ale neodešel.

V roce 2010 vyhrál komunální volby, když stál v čele nezávislé kandidátky Litvínov patří občanům a vrátil se tak po několikaměsíční odmlce zpátky do funkce starosty severočeského města Litvínov. V tomtéž roce se stal i poslancem a během svého funkčního období patřil k největším odpůrcům těžby. Do programového prohlášení a koaliční smlouvy Nečasovy vlády prosadil zachování limitů.  

V Poslanecké sněmovně se mu následně povedlo protlačit zrušení vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně. Ty totiž jako jediné umožňovaly podnikateli Tykačovi začít těžit i proti odporu místních a uhlí pod městem Horní Jiřetín se tím stalo ještě nedostupnější.

Autor: Milan Šťovíček, předseda hnutí STAN v Ústeckém kraji