Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Vysokoškoláci mohou opět získat od Ústeckého kraje stipendia

Vysokoškoláci mohou opět získat od Ústeckého kraje stipendia

29. 6. 2019

Vysokoškoláci mohou v novém akademickém roce získat 20 až 50 tisíc korun. Ústecký kraj vyhlásil pokračování programu, který má v kraji zvýšit počet vzdělaných lidí. 

Vysokoškoláci mohou opět získat od Ústeckého kraje stipendia

Vysokoškoláci mohou opět získat od Ústeckého kraje stipendia

„Žadateli o stipendium mohou být všichni studenti, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky, tedy nejen v Ústeckém kraji,“ upozornil hejtman Oldřich Bubeníček.

Vysokoškoláci si pak stipendia takříkajíc odslouží v regionu. Musí tu být zaměstnáni tolik let, kolik brali stipendia. Pokud začnou pracovat jinde, musí částku kraji vrátit.

Ústecký kraj nabízí stipendia na další akademický rok už pošestnácté. Zatím stipendium využilo 1056 studentů. Do konce kalendářního roku 2018 jim Ústecký kraj přiznal a poskytl 43 milionů korun.

Zvláštní stipendijní program má od roku 2015 kraj pro lékaře, zubní lékaře a farmaceuty, kteří v kraji citelně chybějí. V tom je aktuálně zařazeno 67 stipendistů a mohou za rok získat 50 tisíc korun. Za dobu existence tohoto stipendijního programu byla stipendistům vyplacena částka 6,7 milionů korun. 

Žadatel o zařazení musí mít trvalé bydliště v České republice, musí být studentem, který úspěšně ukončil nejméně první ročník a musí splnit podmínku, že budoucí zaměstnavatel vyjádří zájem s ním uzavřít budoucí pracovní smlouvu.

„Stipendium nabízí také Krajská zdravotní, která má špičková pracoviště, takže to už může být pro studenty velmi lákavé,“ uvedl Bubeníček.

Speciální stipendium má kraj i pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Ti mohou získat 30.000 korun na akademický rok. Pro žadatele platí stejné podmínky jako v případě mediků.

V regionu nedostatek zubařů, praktičtí lékaři odcházejí do důchodu bez náhrady, chybějí i odborníci v nemocnicích.

 

 

Autor: ČRo  |  Zdroj: ČTK