Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Výdaje veřejných peněz do životního prostředí rostou. Panuje ale nepoměr ve výsledcích, varuje senátor Linhart

Výdaje veřejných peněz do životního prostředí rostou. Panuje ale nepoměr ve výsledcích, varuje senátor Linhart

13. 3. 2023

Otázky ochrany životního prostředí jsou zajímavé. Nikdo nemůže zpochybňovat, že jde o důležitou a podstatnou věc. Podle Zbyňka Linharta, který je senátorem hnutí STAN na Děčínsku, ale v těchto otázkách chybí racionální diskuze o tom, jak se co říká, deklaruje a následně reálně (ne)funguje v praxi.

Zbyněk Linhart

Zbyněk Linhart

„Při každoročním projednávání zprávy o životním prostředí je jedna její část věnována financování ochrany životního prostředí. V této kapitole vidíme každoročně palec nahoru. Smějící se smajlík nám sděluje, že každoročně stoupají výdaje veřejných peněz do oblasti životního prostředí. To může být i v pořádku, ale vůči tomu se ukazuje nepoměr ve výsledcích. Tam naopak vidíme palec dolů, mračící se smajlík. Ukázka toho, že sice investujeme stále větší peníze, ale bez uspokojivých výsledků,“ říká senátor.

„Také velmi často, když se poukazuje na nějaký nešvar nebo na to, že něco nefunguje, se neargumentuje věcně. Hlavním argumentem bývá, kolik jsme do té či oné věci investovali, o kolik víc to zase bylo letos než v letech předcházejících. Měřítkem úspěšnosti je potom jen množství utracených peněz. Výsledky se nedají měřit objemem peněz, respektive nejde problém smáznout jen tím, že když dáme větší množství peněz, tak se to pak už nějak vyřeší. Nevyřeší. Zdroje prostě nejsou, jak někdo říkal,“ doplňuje Linhart.

„Samy o sobě jsou ideály nejen ochrany životního prostředí hezké. Ale stojí to spoustu peněz a je otázka, jestli a jak to zvládáme. Ty peníze navíc často ani nemáme, ale půjčujeme si. Půjčujeme si je jako stát, poslední dva roky si je půjčuje ve velkém i Evropská unie. Měli bychom si přiznat, že některé věci nefungují. A přizpůsobit tomu naše chování. Abychom se za deset let nedivili, kolik desítek, či spíše stovek miliard jsme na ochranu životního prostředí utratili bez kýženého efektu a budoucím generacím jsme namísto zlepšeného životního prostředí nepředávali spíše dluh ke splacení nehospodárně vyčerpané půjčky,“ uzavírá úspěšný senátor za hnutí STAN.

Autor: Zbyněk Linhart, senátor