Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj V Litoměřicích lidé demonstrovali za záchranu tamní nemocnice. Město chce provoz zdravotnického zařízení prodat

V Litoměřicích lidé demonstrovali za záchranu tamní nemocnice. Město chce provoz zdravotnického zařízení prodat

3. 5. 2019

U nemocnice a potom i na náměstí v Litoměřicích se ve středu dopoledne sešli ve velkém počtu.  Vyjadřovali nesouhlas se záměrem města, které uvažuje o tom, že by provozování nemocnice svěřilo jiné společnosti.

Lidé protestují před litoměřickou nemocnicí | foto: Libor Želinský

Lidé protestují před litoměřickou nemocnicí | foto: Libor Želinský

Části veřejnosti se záměr města nelíbí, obávají se, aby změny postupně nevedly k omezování péče v nemocnici nebo dokonce jejímu zavření.

Lidé postupně zaplnili celé prostranství před nemocnicí včetně trávníku, parkoviště a vydlážděného vstupu. „Mám dvě děti a vždycky jsme vyhledávali péči zdejší nemocnice. Nerada bych se sebou nebo s dětmi dojížděla někam jinam. Určitě chci, aby nemocnice zůstala městu,“ říká Alena Brdlíková z Litoměřic s tím, že pokud by to tak nebylo, přikláněla by se k převzetí nemocnice Krajskou zdravotní.

„Myslím si, že nemocnice je soběstačná a s kvalitní péčí. Je to také díky tomu, že zde pracují občané Litoměřic a tu nemocnici mají rádi, a proto by měla zůstat v těchto rukou,“ domnívá se lékařka Zdeňka Klementová, kterou těšila i velká podpora příchozích občanů.

„Možná, že z toho záměru sejde, protože informace a čísla, která zde zazněla, k tomu opravňují, uvedl náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák z KSČM. Ústecký kraj je podle něj připraven řešit problémy litoměřické nemocnice tak, aby rozsah péče zůstal zachován a případně i rozšířen.

Představitelé města na setkání s protestujícími nepřišli. Místostarosta Litoměřic Karel Krejsa z ODS už dříve uvedl, že na složitý problém je potřeba se podívat bez emocí. „Jde nám o to najít dobré řešení pro nemocnici a její zaměstnance i pro občany Litoměřic,“ prohlásil.

Na petici proti prodeji provozu nemocnice se organizátorům podařilo získat sedm tisíc podpisů. O prodeji nemocnice bude zastupitelstvo Litoměřic rozhodovat v červnu.

 

 

Autor: Libor Želinský  |  Zdroj: ČRo Sever