Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj V Hrobčicích opravujeme už i areál hřbitovního kostela, říká starostka Jana Syslová

V Hrobčicích opravujeme už i areál hřbitovního kostela, říká starostka Jana Syslová

22. 4. 2022

V Hrobčicích, kde je starostkou za hnutí STAN Jana Syslová, se pořád něco děje. Právě tam pracují na zvelebování i areálu hřbitovního kostela sv. Havla. Opravují se ohradní zdi, rekonstrukce čeká na márnici. Celkově se tento historický hřbitov značným způsobem zvelebuje a konečně po letech dostává novou, a hlavně důstojnou tvář.

Hřbitovní kostel sv. Havla v Hrobčicích.

Hřbitovní kostel sv. Havla v Hrobčicích.

Hřbitov obklopuje kostel sv. Havla, který je i v dnešní dob stále využívaný. Na ploše hřbitova je možné najít české i německé náhrobky.

Hřbitovní zeď byla léta ve velmi špatném stavu, zejména část napravo od hlavního vstupu, což narušovalo právě i přiléhající náhrobky, které se pomalu rozpadaly. Vedení obce v čele s Janou Syslovou za hnutí STAN si toho však včas všimlo a dochází tak nyní po nashromáždění dostatečných finančních prostředků k opravám.

„Na hřbitov jsme pro návštěvníky umístili nádobu na dešťovou vodu, k zalévání a údržbě. Zároveň prosíme vlastníky hrobů, ať nenechávají již nevyužívané ozdoby, svíčky a květináče odložené za hroby a také prosíme nevyhazujte předměty za hřbitovní zdi. Předměty totiž stěžují pracovníkům údržby jejich práci. Zaměstnanců máme málo a hřbitovů k údržbě celkem pět a k tomu je samozřejmě musíme udržovat v čistotě i všech našich devět obcí,“ řekla Jana Syslová.  

Autor: Jana Syslová, starostka obce Hrobčice