Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Tiskové zprávy ZHODNOCENÍ KOMUNÁLNÍCH VOLEB V ÚSTECKÉM KRAJI

ZHODNOCENÍ KOMUNÁLNÍCH VOLEB V ÚSTECKÉM KRAJI

12. 10. 2022

Komunální volby by měli být tím, v čem jako STAN netápeme a kde si jdeme pro vysvědčení s hlavou vztyčenou a bez vyznamenání stále nejsme spokojeni. Záměrně používám „mělo“, protože vždycky je co zlepšovat. Komunální volby jsou naším základním stavebním kamenem. S přesvědčením, že nelze dělat vyšší politiku jinak a lépe, než se zkušenostmi z obcí jsem do STANu v roce 2012 vstupoval. Tato myšlenka mě doposud neopustila. Tehdy jsem své první komunální volby hodnotil očima dvacetiletého studenta a s nadšením volebního „skokana“, když jsem z 10. příčky počtem preferenci vyrovnal lídra kandidátky.

Ústecký kraj

Ústecký kraj

S každým volebním obdobím jsem přebíral vyšší odpovědnost k tomu, abych dnes mohl převzít odpovědnost nejvyšší. Se zkušenostmi a prací, kterou za sebou po dvanácti letech zanechávám, se dnes na výsledky komunálních voleb koukám s mnohem větším respektem i nadhledem a zároveň v mnohem širším pojetí. Věřím, že stejně jako většina z Vás mám své město (obec) až na prvním místě. Přesto mi nemůže být lhostejná situace v užším regionu, kraji, nebo snad v celém státě. Sám jsem našel oporu u kolegů starostů, místostarostů i dalších komunálních politiků a proto vím, jak je důležitá vzájemná opora, a že dobrá rada je nad zlato.

Jak jsme obstáli jako STAN v Ústeckém kraji?

Větší města stále nekompromisně drží tradiční politické strany a náš úspěch tkví především v menších obcích. Ve velkých městech mnohdy nemáme dostatečný základ členů a příznivců (Teplice, Most, Louny...). Tam, kde dominujeme odhodlanými členy a příznivci je mnohem náročnější přesvědčit voliče o potřebě změnit městské priority, než když hovoříte s voliči - sousedy, které všechny dovedete vyjmenovat. Řekněme si také, že na Ústecku je naše práce poměrně náročnější, neboť všemi specifikacemi Ústeckého kraje jsou zde voliči historicky orientováni zejména levicově a velice populisticky. Toto se projevilo i v řadě menších obcí výraznou podporou pro SPD. A Přiznejme si, že účast ve vládní koalici nám v takto laděnými obyvatelstvem příliš plusových bodů nepřidává.

Dost skepse

Oproti roku 2018, kdy za nás kandidovalo 801 kandidátů jich letos bylo pouze o 31 méně. V roce 2014 tomu však bylo pouze 671 kandidátů. Získali jsme celkem 186 mandátů, z toho je 126 mandátů za STAN a zbylé mandáty patří nezávislým kandidátům. Díky početnému zastoupení kandidátních listiny na Litoměřicku a Děčínsku jsme v těchto okresech získali nejvyšší počet mandátů. Po ustanovujících zasedáních jednotlivých zastupitelstev se zdá, že v kraji budeme mít celkem 25 starostů i přesto, že někteří kolegové na úkor výše zmíněných příčin nezískali ani koaliční podporu. Důležité je to nevzdávat a vytrvat v poctivé práci. Ať jde o spolupráci koaliční, nebo práci opoziční…

 

Volby jsou za námi, pojďme se připravit, již za 4 roky nás čekají nové!

 

Ing. Bc. Jindřich Jurajda, DiS.

Místo(starosta) Jiříkova

Předseda oblastního sdružení STAN Děčínsko

Člen krajského výboru STAN Ústeckého kraje

Člen Celostátního výboru STAN

Autor: Lenka Linhartová  |  Zdroj: Jindřich Jurajda

Fotoalbum