Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Tiskové zprávy Zastupitelé hnutí STAN kritizují rozdělování odměn

Zastupitelé hnutí STAN kritizují rozdělování odměn

29. 9. 2023

Více než dva miliony korun si ve formě mimořádných odměn rozdělí krajští zastupitelé. O vyplacení rozhodli na posledním jednání zastupitelstva.

Štefan Drozd, starosta Klášterce nad Ohří, zastupitel Ústeckého kraje

Štefan Drozd, starosta Klášterce nad Ohří, zastupitel Ústeckého kraje

Zastupitelé z klubu STAN kritizují toto rozdělení odměn. „Jsem trvalým kritikem mimořádných odměn. To, že má někdo stoprocentní účast na jednání nebo chodí na společenské akce, je naše povinnost a ne důvod k odměně. Je to pro mě za hranou a nikdy pro to hlasovat nebudu,“ řekl zastupitel a starosta Klášterce nad Ohří Štefan Drozd (STAN). „Nejhlasitější kritici různých odměn a platů politiků jsou dneska zejména ti politici, kteří jsou buď z ANO, nebo z SPD. Když to sečtu, ANO a SPD tady tvoří polovinu odměňovaných,“ dodal.

Nárok na odměnu mají zastupitelé podle zákona za plnění mimořádných úkolů, za docházku na jednání orgánů, do kterých byli zvoleni, nebo za plnění úkolů nad rámec svých povinností. „Je na každém, kdo se o odměnu přihlásil. Navrhli jsme snížení na jednonásobek platu pro uvolněné zastupitele a vyplacení dvojnásobku pro neuvolněné členy,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).

Výhrady k výši odměn měl i zastupitel Jiří Baudis (Piráti), který navrhl snížení odměny u všech zastupitelů na polovinu. Návrh však nebyl přijat, pro hlasovalo pouze 5 zastupitelů.

O mimořádnou odměnu si požádalo 34 z 55 členného zastupitelstva, pro vyplacení hlasovalo 37 zastupitelů, 5 bylo proti a 8 se hlasování zdrželo.

Nejvyšší odměnu, přes 146 tisíc korun, dostane hejtman Jan Schiller, jeho náměstek Jiří Kulhánek (ODS) pak téměř 130 tisíc korun. Na více než 33 tisíc korun si přijde neuvolněná zastupitelka Věra Nechybová (Lepší sever), která je náměstkyní ústeckého primátora. V čele kraje je koalice ANO, ODS a Spojenci pro kraj.

Autor: Lenka Linhartová