Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Tiskové zprávy Strukturálně postižené regiony a jejich rozvoj – téma veřejného slyšení Senátu

Strukturálně postižené regiony a jejich rozvoj – téma veřejného slyšení Senátu

1. 2. 2019

V úterý 29. ledna se v Senátu konalo veřejné slyšení o situaci v regionech s vysokým zastoupením těžebního a těžkého průmyslu a vysokým stupněm urbanizace. Iniciátorem a garantem byl předseda senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Zbyněk Linhart.

Europoslanec Stanislav Polčák hovořil o českém kohezním selhávání a výzvách evropské politiky územní soudržnosti.

Europoslanec Stanislav Polčák hovořil o českém kohezním selhávání a výzvách evropské politiky územní soudržnosti.

„Problémy Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje jsou dlouhodobé a negativní trendy se v mnoha ohledech prohlubují, jak dokládají číselné řady za posledních 25 let. Zejména v severozápadních Čechách se to projevuje už neúnosným množstvím sociálně patologických jevů. Celá centrální moc společně s kraji s tím konečně musí zásadně hnout. Veřejné slyšení Senátu je další aktivitou horní komory Parlamentu k tomuto tématu,“ vysvětluje senátor Zbyněk Linhart z Krásné Lípy ve Šluknovském výběžku.

Veřejného slyšení se zúčastnil kromě senátorů, poslanců, europoslanců, hejtmanů a starostů také premiér Andrej Babiš a další zástupci vlády. Mezi strukturálně postiženými regiony panují podle Babiše rozdíly, je třeba zvolit individuální přístup. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová uvedla, že loni bylo ve vládním programu RE:START na hospodářskou přeměnu uvedených tří krajů k dispozici 12 miliard korun. Dalších šest miliard korun z unijních fondů bude poskytnuto na školství, zdravotnictví, životní prostředí a infrastruktury.

Podle Zbyňka Linharta se navzdory investicím nedaří vyrovnávat rozdíly mezi kraji. „Nejproblematičtějším regionem je Ústecký kraj kvůli nejvyšší nezaměstnanosti, zadluženosti i poklesu hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele z 96 procent na 72 procent za uplynulých 23 let,“ uvedl děčínský senátor.

"Myslím, že vláda už jasně vnímá, jak vážnému problému musí čelit, zejména s ohledem na negativní vývoj v severozápadních Čechách. Věřím, že se problematika strukturálně postižených regionů stane pravidelnou agendou vlády a bude tento problém řešit systematicky a jinak než posledních 20 let," konstatoval Linhart po skončení veřejného slyšení.

"Je zcela evidentní, že tyto regiony musíme proti ostatním výrazně zvýhodnit, abychom tyto negativní trendy dokázali zastavit a posléze zvrátit. Byly představeny soubory nástrojů, co lze podnikat, jako jasné zacílení a využití finančního rámce EU 2021 – 2027 přednostně ve prospěch těchto nejpotřebnějších regionů, národní investiční plán, zvýšená podpora podnikatelů, upravená daňová a hospodářská politika, lepší rozpočtové určení a přerozdělování daní jako například v Německu, přednostní budování veřejné infrastruktury a občanské vybavenosti v postižených regionech, dlouhodobé investice do lidí a vzdělání atd. Čeká nás dlouhá cesta a musíme zajistit, aby dnešní pozornost, zaměřená na strukturálně postižené regiony, nebyla nikým v příštích letech upozaděna, ale začala co nejdříve přinášet hmatatelné výsledky, to je konečně zlepšovat kvalitu života lidí, kteří v těchto regionech žijí," uzavřel senátor Linhart.

 

 

Autor: Radek Lekner  |  Zdroj: STAN