Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Tiskové zprávy Strhávání nezaplacených pokut za přestupky z některých dávek je cesta, říká starostka Trmic

Strhávání nezaplacených pokut za přestupky z některých dávek je cesta, říká starostka Trmic

15. 7. 2021

Poslanecká sněmovna aktuálně řeší, že by v blízké době bylo možné strhávat z některých sociálních dávek neuhrazené pokuty za vybrané přestupky. K tomuto tématu se vyjádřila starostka města Trmice, Jana Oubrechtová, která je dlouholetým členem hnutí Starostové a nezávislí.

Předlice v Ústí nad Labem.

Předlice v Ústí nad Labem.

„Jako starostka malého města s vyloučenou lokalitou často vnímám, jak někteří občané dokážou využívat, a řekla bych až zneužívat, sociální dávky. Pokud minimální mzda bude nižší než všechny sociální dávky, které domácnost pobírá, nebude v těchto rodinách vůbec motivace pracovat. To platí o to víc, pokud jsou tito lidé v exekuci a hrozí jim srážky ze mzdy,“ říká Jana Oubrechtová.

„U nás v Trmicích se velmi často řeší přestupky proti občanskému soužití, proti veřejnému pořádku. Obvyklé tu jsou i drobné krádeže. V přestupkovém řízení jsou jim následně uloženy pokuty, které ale často nezaplatí a bohužel, tím, že nepracují, není možnost pokuty ani vymáhat. Zvykli si na to, že jsou nepostižitelní a na dávky jim nikdo nesáhne,“ tvrdí starostka města Trmice.

"Myslím si, že je třeba stanovit hranice, pravidla a nezavírat stále oči. Strhávání nezaplacených pokut za přestupky z doplatku na bydlení nebo příspěvku na živobytí je cesta. Restrikce je, podle mého názoru, na místě,“ dodala Jana Oubrechtová.

Autor: Jana Oubrechtová, starostka města Trmice