Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Tiskové zprávy Společnost Nobilis Tilia obdivuji, říká starosta Petr Liška

Společnost Nobilis Tilia obdivuji, říká starosta Petr Liška

13. 7. 2021

Znáte společnost Nobilis Tilia? Už od roku 1994 úspěšně na Šluknovsku vyrábí a následně i prodává přírodní, aromaterapeutickou a bio kosmetiku. Založil ji tehdy dr. Zbyněk Šedivý, a i pod jeho vedením začala firma následně expandovat i do zahraničí. Přes Slovensko se dostala do Velké Británie, Francie, Japonsko až třeba i na Tchaj-wan. Před několika dny úspěšně fungující firmu navštívil i dlouholetý starosta Malých Žernosek Petr Liška, kterého velmi zaujala.

Firma Nobilis Tilia.

Firma Nobilis Tilia.

„Firmu Nobilis Tilia v Krásné Lípě na Vlčí Hoře velmi obdivuji. Dojem na mne udělal hlavně koncept této společnosti. Podnik nemá vodovod. Zadržuje vodu, která zde naprší, a ještě obohacuje krajinu kolem. Vyčistí ji v kořenové čistírně, kolem které procházíte, aniž by vás jakkoli rušil zápach, a ještě se kocháte nádhernou zážitkovou a vjemovou zahradou, jež díky zadržování vody netrpí suchem,“ říká Petr Liška.

„Při pohledu na tuto společnost je patrné, že lze podnikat i daleko od hlavních silničních a železničních koridorů, tedy s trochou nadsázky i na konci světa. Mají můj respekt, neboť přitom i dají práci několika desítkám místních obyvatel, kteří díky tomu nemusí složitě dojíždět za prací desítky kilometrů daleko,“ tvrdí dlouholetý starosta.

„Firma může být dobrým vzorem pro řadu jiných společností. Úctyhodné je také jejich způsob nakládání s vodou, a to s vodou i odpadní. Jde to bez betonu, elektřiny, a přitom bez zápachu,“ dodal Petr Liška.

Autor: Petr Liška, starosta obce Malé Žernoseky