Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Stát by měl více podporovat českou pletařskou výrobu.

Stát by měl více podporovat českou pletařskou výrobu.

22. 7. 2021

Znáte firmu Novia Fashion? Jde o českého výrobce zejména punčochové zboří a svetrů. Působí v oblasti Šluknovského výběžku, v Krásné Lípě. Na tuto oblast se v rámci České republiky poměrně často zapomíná, a proto Šluknovsko a zmíněnou firmu navštívil před několika dny Petr Liška (STAN) společně s místním rodákem a senáteren Zbyňkem Linhartem (STAN), poslancem Ivanem Bartošem (Piráti) a dalšími kolegy. 

Petr Liška na návštěvě pletařského podniku v Krásné Lípě

Petr Liška na návštěvě pletařského podniku v Krásné Lípě

Firma je úchvatná. Velmi se mi líbí její fungování. Majitel této společnosti je velmi energický. Srdnatě bojuje nejen s nepřízní podmínek a levnou asijskou produkcí, ale také třeba s tím, že si jako patrioti často nevážíme kvality a naprosto precizní a pečlivé práce zručných pletařů a dalších řemeslníků z českého prostředí. Ti se však snaží udržet nenahraditelnou výrobu. Továrna s více než 160 let trvající tradicí je důkazem toho, že v tomto kraji byla pletařská výroba po dobu několika let velmi zásadní. Energie vlastníka tohoto podniku nám dává šanci, že tato tradice bude i nadále zachována.

Poslední rok a půl naše životy mění pandemie nemoci covid-19. Ani ve snu by mě však nenapadlo, že omezení pohybu lidí způsobí i citelný výpadek v odbytu pleteného punčochového zboží. Pro takového výrobce tím došlo k výpadku citelného zdroje příjmů. Nyní firmu naštěstí zachraňuje třeba výroba svetrů pro zaměstnance německé letecké společnosti Lufthansa, nebo pracovníky Švýcarské pošty. Je pak ale smutným zjištěním, že současná vláda České republiky nedokáže podpořit svého výrobce také nějakou podobnou objednávkou, která by firmě velmi pomohla.

Jsem přesvědčen, že bychom měli být většími patrioty a cenit si práce velmi zručných řemeslníků, ale také šikovných návrhářů, kteří umí naše životy udělat hezčí a kteří jsou ceněni na mezinárodní úrovni. Vypadá to totiž tak, že si práce našich řemeslníků více váží v zahraničí, a to je velká škoda.

Autor: Petr Liška, starosta obce Malé Žernoseky