Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Starostové z jednání se zákonodárci odjížděli nespokojeni

Starostové z jednání se zákonodárci odjížděli nespokojeni

29. 11. 2011

Na třicet starostů se v pondělí 28. listopadu na zámku v Trmicích u Ústí nad Labem sešlo se zákonodárci zvolenými v Ústeckém kraji, aby je přesvědčili o nutnosti přijetí novely zákona o rozpočtovém určení daní, kterým jsou financována všechna města a obce České republiky.

 

Zástupci samospráv v oblasti rozpočtů a financí jen obtížně prosazují zájmy svých obcí. Po první společné schůzce starostů s poslanci a senátory, která se odehrála na konci prázdnin v poslanecké sněmovně, se v pondělí 28. listopadu uskutečnila další schůzka na zámku v Trmicích. Pozvání tentokrát přijali poslanci Ivana Řápková a Jiří Šulc (oba ODS), Gabriela Hubáčková (KSČM), Jiří Šlégr (NS-LEV21) a senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz).
Z jednání v Trmicích bohužel starostové neodjeli spokojeni. Jednoznačnou podporu přijetí novely zákona o rozpočtovém určení (RUD) vyjádřili z přítomných pouze senátor Doubrava a poslanec Šlégr. Poslankyně Hubáčková vyjádřila zájem systém financování obcí změnit (a to i v podobě návrhu zpracovaného Kalouskovým ministerstvem financí), ale současně zapochybovala, kým a v jaké podobě bude nový zákon nakonec skutečně předložen.
S nesouhlasem přítomných starostů se setkaly názory poslanců Řápkové a Šulce z ODS, kteří zpochybnili možnost přijetí Kalouskova návrhu jako vládního a jeho další projednávání v parlamentu a senátu. Přitom potvrdili snahu ODS neubrat finance čtyřem největším městům – Praze, Brnu, Ostravě a Plzni.
„Důvod brát čtyřem velkým městům a posílit rozpočty malých obcí není „jánošíkovský“, jak je velmi často prezentováno, ale spočívá v nápravě nespravedlivosti a odebrání neoprávněně čerpaných prostředků, které jsou pozůstatkem doby, kdy tato čtyři velká města plnila současně i funkci okresů,“ argumentuje Petr Liška, starosta obce Malé Žernoseky. „Je nutné, aby si naši poslanci uvědomili nutnost pomoci více než 6400 obcím a městům České republiky napravením chyb současného zákona,“ dodává Liška.
Snahou ODS je pravděpodobně výrazněji polepšit především městům nad 50 tisíc obyvatel a získat tak na svoji stranu města s větším volebním potenciálem a politickým vlivem, což by mohlo zabránit jakýmkoli následným snahám o slibovanou postupnou nápravu financování ve prospěch menších obcí. Nekorektní je také bagatelizace iniciativ starostů v regionech na iniciativy jakési „úzké zájmové skupinky starostů“ (sděleno ústy poslance Šulce).
Starostové přivítají přijetí rychlého řešení, které bude spravedlivější k jejich městům a obcím. V předkládaných argumentech zákonodárců nejčastěji vidí snahu o zdržování či vyřizování politických účtů. Současnou situaci vnímají jako snahu dopracovat se „politickými tanečky“ k jakémusi „kočkopsu“, na který nakonec doplatí především menší obce a města bez šance na změnu.
Další schůzka je svolána na pátek 2. prosince 2011 od 10 hod na městském úřadu v Žatci. Účast přislíbila trojice poslanců Kotalíková, Šenfeld a Homolka a senátor Chládek.
Se zástupci starostů se zatím nesešli poslanci Kubata, Krákora, Šťovíček či senátor Kubera. Na výzvu nereagovali. Dalších osm poslanců a senátorů se z jednání, která se konají tento týden, omluvilo. Starostové je vyzvou k poskytnutí písemného vyjádření k podpoře přijetí změny zákona.

Autor: Tisková zpráva