Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Starostové pomáhají s nápravou starých křivd na Ďáblickém hřbitově

Starostové pomáhají s nápravou starých křivd na Ďáblickém hřbitově

20. 12. 2022

Ďáblický hřbitov, místo, které jinde v Česku nenajdete. Odráží se v něm smutná historie 20. století. Jsou zde už desítky let v hromadných hrobech pohřbeni národní hrdinové i váleční zločinci v hromadných hrobech. Ostatky hrdinů, jakými byli parašutisté Jan Kubiš, Josef Gabčík nebo Alfréd Bartoš, leží neoznačené a pomíchané ve společných šachtách vedle ostatků nacistických zločinců, jakými jsou Karl Hermann Frank a i symbol kolaborace Emanuel Moravec. Vedle nich jsou pak oběti komunistického režimu.

Poslanec Petr Liška

Poslanec Petr Liška

Hřbitov by měl v následujících letech projít rozsáhlou rekonstrukcí, aby místo získalo pietnější ráz než dosud. Pražský magistrát kvůli tomu letos vypsal tendr na architektonickou studii. Část badatelů se však obává, že se po chystané rekonstrukci zkomplikuje možnost exhumace některých mrtvých. Ještě před samotnou opravou hřbitova, proto navrhují rozsáhlejší exhumaci těl. Podporu hledají mezi politiky i lidmi, a vznikla kvůli tomu i petice. Svůj podpis zatím připojilo přes šest tisíc lidí.

„Jsme přesvědčeni, že ti, kteří nezištně položili své životy si nezaslouží ležet ve společných šachtách se svými vrahy či zrádci bez ohledu na případné vynaložené finanční prostředky. Vnímáme to jako smutný dluh, vůči našim statečným předkům,“ stojí v textu petice, pod níž jsou podepsaní například historici Jaroslav Čvančara, Vratislav Janík, herec Ondřej Vetchý nebo prezident Ligy Libe Pavel Černý.

Poslanec Petr Liška inicioval schůzku petičního výboru, který měl schůzku minulý týden se zástupci ministerstva obrany a jejich aktivita by mohla získat politickou podporu i mezi poslanci.

„Téma se ukazuje jako rozsáhlejší svým dopadem, ale mohu vyjádřit naději, že by mohl být zájem o řešení neuspokojivého stavu v uložení ostatků. Zástupci ministerstva obrany vyjádřili vůli tomu, jako jeden z dotčených subjektů, pomoci,“ řekl poslanec a svolavatel schůzky Petr Liška.

Jak rozsáhlý zásah do hřbitova by si iniciativa vyžádala, kolik osob by mohlo být exhumováno a zda je to vůbec proveditelné, je věcí dalších průzkumů.

 

Ďáblický hřbitov je hned po Olšanech druhým největším v Praze. Od roku 2017 je národní kulturní památkou České republiky. Pohřbívá se tu už od roku 1912. Během nacistické okupace právě v Ďáblicích končila těla popravených odpůrců režimu, po květnu 1945 zase válečných zločinců a kolaborantů. S nástupem komunistického režimu se pak Ďáblice staly nevyžádaným místem posledního odpočinku jeho obětí. Podle odhadu Sdružení bývalých politických vězňů jich tu leží minimálně 2800.

Autor: Lenka Linhartová

Fotoalbum