Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Starostové navštívili ministra Hegera – bránili nemocnice

Starostové navštívili ministra Hegera – bránili nemocnice

20. 3. 2012

V pondělí 19. března 2012 v odpoledních hodinách navštívili zástupci hnutí Starostové a nezávislí Ústeckého kraje Petr Liška (krajský předseda a starosta Malých Žernosek), Petr Čech (zastupitel Žatce) a Radek Lekner (krajský tajemník a zastupitel v Benešově nad Ploučnicí) na Ministerstvu zdravotnictví České republiky ministra Leoše Hegera (TOP 09). Schůzky se dále zúčastnil krajský předseda TOP 09 Ústeckého kraje a zároveň náměstek ministra životního prostředí Ing. Tomáš Tesař a ředitel Nemocnice Žatec Ing. Čestmír Novák.

 

 
Starostové vyjádřili znepokojení nad záměrem rušení gynekologicko-porodnických a dětských oddělení v regionálních nemocnicích. Schůzky se zúčastnili s cílem zabránit nevratnému kroku, který by vedl ke značnému „omezení dostupnosti“ zdravotnické péče v těchto dvou důležitých a pro nemocnice zásadních oborech.
Ministr Heger projevil pochopení, argumenty přijal, slíbil jejich prověření a projednání záměrů se zdravotními pojišťovnami, především ve VZP. Podle ministra zdravotnictví je limit 500 porodů ročně rozumným kompromisem pro existenci gynekologicko-porodnických oddělení v menších nemocnicích.
Regionální nemocnice prosperují s kladným ekonomickým výsledkem a starostové nerozumí neodůvodněnému rušení jejich oddělení od stolu pouhým administrativním úkonem. Krajský předseda STAN Petr Liška uvedl: „Funkční síť porodnic by neměla být omezena. Jak se ukazuje, je péče v menších nemocnicích levnější. Ekonomické ukazatele i příjemnější rodinné prostředí hovoří pro zachování těchto dvou odborností.“
Ředitel Nemocnice Žatec Ing. Čestmír Novák k tomu dodává: „Je logické, že zdravotní péče v těchto dvou odbornostech se musí přesunout do jiného zdravotnického zařízení. Argumentace o tom, že neuzavření smlouvy na roky 2013 a následující povede k úsporám, je lichá. Systém úhrad za zdravotní péči se od letošního roku plně projeví tzv. DRG úhradou, tj. platbou za diagnózu. V horizontu jednoho až dvou let tento systém jednoznačně prokáže, která nemocnice je efektivní, léčí kvalitně a bude nemocnicí vyhledávanou. Je přinejmenším nezodpovědné pod pláštíkem restrukturalizace lůžkového fondu rušit v tuto chvíli plně funkční části nemocnic nebo jejich celky.“
Starostové a nezávislí nyní vyvolají další jednání s poslanci zvolenými do Správní rady VZP a budou i nadále usilovat o změnu postoje vedení Ústeckého kraje k nemocnicím spravovaných mimo akciovou společnost Krajská zdravotní.

Autor: Tisková zpráva