Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Starostové chtějí lépe fungující národní park

Starostové chtějí lépe fungující národní park

14. 2. 2024

Národní park České Švýcarsko byl po dlouhá léta ukázkou fungující souhry mezi zájmy ochrany přírody a lidské potřeby v přírodě žít a fungovat. V druhém nejmenším českém národním parku, který je zároveň v některých lokalitách hustě osídlený, to ani jinak nešlo.

Pravčický důl

Pravčický důl

V posledních letech se ovšem spolupráce mezi správou národního parku na jedné straně a obcemi a podnikateli na straně druhé zadrhla. Prvním impulsem byla kůrovcová kalamita, v rámci které podlehly zkáze významné části území s tím, že neštěstí dokonal v roce 2022 ničivý lesní požár. Sídla uvnitř národního parku se nakonec podařilo díky odhodlání a výborné práci profesionálních i dobrovolných hasičů zachránit, boj s požárem ovšem po celou dobu komplikovalo ohromné množství uschlých stromů, které správci v parku v lese ponechali, stejně jako v zásadě neexistující síť požárních cest. Na oba tyto problémy přitom v letech a měsících před požárem naši starostové opakovaně upozorňovali.

Kýžená reflexe pracovníků parku po požáru ovšem nenastala. Harmonogram otevření nejzajímavějších částí parků jako je například Edmundova soutěska za rok a půl nebyl vytvořen, snad se čeká na přirozený rozpad ohořelých a suchých stromů, který může nastat za 5 i více let. V kontrastu s tím působí o pár kilometrů dál Saské Švýcarsko, kde je 98 % cest již dávno otevřeno a udržitelný turismus šlape. A návštěvníci začínají regionu chybět, podnikatelé sčítají škody a omezují investice do rozvoje cestovního ruchu. V našem strukturálně postiženém regionu přitom příliš jiných ekonomických příležitostí nemáme.

Z iniciativy senátora STAN a SLK Zbyňka Linharta tak vznikla iniciativa Otevřete České Švýcarsko, pod kterou se mimo jiné podepsalo 22 starostů a starostek z regionu. Cílem iniciativy je přimět Ministerstvo životního prostředí a správu parku k tomu, aby začala plnit své sliby a zákonem dané povinnosti – aby národní park opět otevřela lidem.

Ochrana přírody v plošně chráněných územích je a musí být jednou z priorit našeho hnutí. Nikdo z nás starostů nežádá o zrušení národního parku. Ochránci přírody se však musí chovat s respektem k těm, které území živí. Starostové z Křivoklátska, kde je vznik nového národního parku na pořadu dne, území České Švýcarska pečlivě pozorují a sbírají od nás zkušenosti.

Jan Papajanovský

starosta České Kamenice

 

Autor: Lenka Linhartová  |  Zdroj: Mgr. Jan Papajanovský, starosta České Kamenice