Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Spory kolem radarů ve Varnsdorfu zřejmě skončí u soudu

Spory kolem radarů ve Varnsdorfu zřejmě skončí u soudu

6. 5. 2019

Spor o radary na měření povolené rychlosti ve Varnsdorfu směřuje k soudu. Kvůli tomu, že z každé pokuty profitovala soukromá firma.

Spory kolem radarů ve Varnsdorfu zřejmě skončí u soudu

Spory kolem radarů ve Varnsdorfu zřejmě skončí u soudu

Město se kvůli tomu dostalo do sporu s ministerstvem vnitra. To radnici vyzvalo, aby smlouvu buď zrušila nebo upravila spornou pasáž o odměně. Město skutečně původní smlouvu s dodavatelem měřících zařízení ukončilo. Jenomže nová, kterou uzavřelo se stejným subjektem, je prakticky stejná.

„Moc tady lidi pomaleji nejezdí,“ myslí si Jarosla Kulštejn ze Studánky u Varnsdorfu o nových radarech, které tady měří rychle. Moc rád, že tam radary stojí, není. Opačný názor má sousedky Ludmila Vanišová „My jezdíme dobře, pokuty neplatíme. Mladý to mají horší,“ řekla. Dodala, že ti platili moc.

Spory se už vlečou měsíce

Už před rokem nechal Varnsdorf namontovat několik radarů na rychlost. Negativní emoce vzbuzují ty, které jsou právě na Studánce. Odpůrci radarů tvrdí, že nejsou vhodně umístěné. Za rok radary naměřily sto tisíc přestupků. Jenže z pokut profitovala soukromá firma. To ale není podle ministerstva vnitra legální.

„Odesíláme dopis na ministerstvo vnitra,“  uvedl k tomu starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček z hnutí ANO. „Podepsali jsme novou smlouvu, která vyšla z nového výběrového řízení,“ dodal a tím bere spor s ministerstva za vyřízený. Nová smlouva ale opět počítá s platbou soukromému subjektu. Město počítá s tím, že se ministerstvo ozve znovu, může přijít i soud. „Naši právníci nám říkají, že je to správné,“ dodal starosta.

Ministerstvo čeká na vyjídření města a zvažuje žalobu

„My počkáme do 5. května,“ reaguje mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. „V případě, že neobdržíme informaci o provedení nápravy, přikročíme k podání návrhu na zrušení usnesení rady města ze 14. března 2019 příslušnému správnímu soudu.“

Lidem se měření v nepřehledném úseku mezi stromy nelíbí. Radary už dvakrát někdo zničil. Případ šetří policie. Navíc se před radary objeví nové výstražné tabule, které si vynutili starostové okolních obcí.

Město obesílá řidiče kvůli přestupkům z loňského srpna. Podle starosty radary splnily úkol – město zaznamenalo o osmdesát procent přestupků méně než vloni.

 

 

Autor: Daniela Pilařová  |  Zdroj: Český rozhlas Sever