Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Školky nemají nárok na dotace!

Školky nemají nárok na dotace!

9. 3. 2023

Celkem tři čtvrtě miliardy korun má Česko vyhrazeno na podporu školek v chudších regionech. Jenže odpovědné ministerstvo nastavilo pravidla dotačního programu tak, že většina mateřinek nemá na peníze nárok. Z osmi krajů si o ně mohlo zatím zažádat jen několik měst.

senátor Zbyněk Linhart

senátor Zbyněk Linhart

S mateřskými školami má Česko dlouhodobý problém. Jsou přeplněné, a děti se tak do nich často nedostanou dříve než ve třech letech. I proto se teď snaží stát do školek nalít evropské peníze. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) dotace, o které mohou do poloviny měsíce žádat starostové obcí z méně rozvinutých regionů. Za ty jsou brány Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj.
Problémem jsou však podmínky pro zisk podpory. „Pokud města a obce chtějí dotaci získat, musí zvýšit kapacitu školek.“ Jenže v chudších regionech řeší to, že se z nich lidé stěhují do bohatších míst republiky, a tak nemá většina radnic akutní potřebu rozšiřovat kapacity svých mateřských škol. Ze zmíněných krajů tak mohli o dotaci požádat jen v osmi menších městech, kde hodlají školky rozšiřovat.
Nastavení pravidel pro přidělení dotací vidí jako špatné předseda senátního výboru pro územní rozvoj Zbyněk Linhart (za STAN). Podle něj potřebují školky v chudších regionech například opravit a zmodernizovat, aby měly děti pro vzdělávání odpovídající zázemí.
„Přitom k tomu jsou podobné podpory určené. Pokud ale na ně obce nedosáhnou a školky se nezrekonstruují, povede to akorát k dalšímu odcházení rodin z regionu, protože pochopitelně nebudou chtít děti dávat do zchátralých, zastaralých budov,“ říká Linhart, který je také místostarostou Krásné Lípy na Děčínsku.
Podle senátora teď bude záležet na tom, co se stane s financemi, které se v rámci dotačního programu nerozdělí. „Zda je skutečně dostanou slabší regiony, pro které jsou určené, ale třeba s jinou podmínkou, nebo ostatní.“ Radnice z bohatších krajů, jichž se možnost dosud netýkala, by totiž nastavené podmínky splňovaly. To se týká například obcí kolem Prahy, kde je dlouhodobě nedostatek míst v mateřinkách. „Kapacity školek opravdu potřebují navýšit. Podporu by na to ale měly dostat odjinud,“ líčí Linhart s tím, že cílem podobných fondů je rozdíly zmenšovat, špatným nastavením pravidel je ale mohou naopak prohloubit.
O dotační program, v jehož rámci se rozdělují unijní peníze, se stará ministerstvo pro místní rozvoj. Využít peníze pouze na opravy školek, jak navrhuje senátor Zbyněk Linhart, podle úřadu nelze. Protože to neumožnilo ministerstvo školství, s nímž na nastavení pravidel spolupracovalo.
„Projekty musí mít určitou přidanou hodnotu a program musí být konkrétně zacílen. Ministerstvo školství určilo, že prostředky půjdou pouze do míst, kde je nejvyšší potřeba navýšit kapacitu mateřských škol, a toto zacílení přijala i Evropská komise,“ vysvětluje mluvčí úřadu Veronika Hešíková. 
Z osmi méně rozvinutých krajů mohli o dotaci požádat jen v osmi menších městech.
 

Autor: Lenka Linhartová