Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Silná značka Starostové a nezávislí jde do voleb s podporou dalších místních uskupení

Silná značka Starostové a nezávislí jde do voleb s podporou dalších místních uskupení

22. 6. 2020

Ústí nad Labem, 22. června 2020 - Starostové a nezávislí (STAN) propojují do podzimních krajských voleb řadu úspěšných stran a hnutí z celého Ústeckého kraje a výrazné regionální osobnosti. Ti všichni ze svého působení na radnicích znají specifické problémy Ústeckého kraje, mají dostatek nezbytných zkušeností, jasnou vizi dobré správy kraje a také potřebnou energii krajskou samosprávu rozhýbat kupředu.

Silná značka Starostové a nezávislí jde do voleb s podporou dalších místních uskupení

Silná značka Starostové a nezávislí jde do voleb s podporou dalších místních uskupení

Pro hnutí Starostové a nezávislí, jakožto hnutí bojující za zájmy regionů, jsou krajské volby stěžejním politickým kláním a s tomu odpovídající vážností ústecký STAN přistoupil ke skládání kandidátky do krajských voleb, které se budou konat 2. a 3. října 2020.

Partnery kandidátky Starostů jsou 3 politické strany či hnutí s právní subjektivitou a celá řada malých regionálních volebních hnutí, které všechny mají především jedno společné – na kandidátku vysílají své úspěšné regionální zástupce, kteří mají důvěru občanů ve svých obcích a klíčové zkušenosti pro práci v krajském zastupitelstvu. Partnery STAN jsou Strana soukromníků České republiky, hnutí Vaše Ústí a Unie pro sport a zdraví. Kandidátka pod hlavičkou STAN ponese název Starostové a nezávislí. Na tiskové konferenci 22. června tuto spolupráci partneři stvrdí podpisem memoranda. Regionální partnerství s místními uskupeními zveřejní Starostové v průběhu léta.

„Myslím, že jsme dali dohromady opravdu silný tým osobností, kde se správně mísí energie a chuť Ústecký kraj rozhýbat se zkušenostmi úspěšných starostů. Jako velkou přednost naší kandidátky vidím také její celokrajské pokrytí, které nám opravdu umožňuje podívat se na problémy kraje od Klášterce po Jiříkov. Věřím, že tento tým má šanci v letošních volbách výrazně zasáhnout do povolební podoby vedení kraje,“ říká ke kandidátce krajský předseda Starostů Milan Šťovíček.

Lídrem kandidátky je Filip Ušák, zastupitel a bývalý starosta Benešova nad Ploučnicí, dnes například člen krajské uhelné komise a expert Iniciativy uhelné regiony v transformaci. „S krajskou samosprávou jsem se setkal jako aktivista před devíti lety, v době kdy chtěl kraj sloučit a fakticky zrušit děčínské gymnázium. Tehdy jsem byl jedním z bojovníků, kteří nakonec po tři čtvrtě roce svůj boj s umanutostí tehdejší rady vyhráli. O pár let později dokázal přesvědčit Ústecký a Liberecký kraj na tom, aby společně zakázaly noční průjezdy transitních kamionů na nevyhovující krajské silnici. Další zkušenosti s krajem jsem si vytvořil jako starosta čtyřtisícového města a dnes se podílím v odborné roli na vytyčování strategie kraje v době po-uhelné, která nás čeká. Dnešnímu vedení kraje chybí jasná vize a tah na branku. Ve spoustě důležitých rozhodnutích kraj zaspává, vládnou mu úředníci a problémy se řeší, až když jsou opravdu akutní, viz například problém s Lužickou nemocnicí v Rumburku nebo dnes při zběsilém účetnickém škrtání v době rozpočtového výpadku. Rád bych svou energií a zkušenostmi nastartoval aktivity, které kraj posunou na úroveň moderních evropských regionů s podobnou minulostí,“ říká lídr krajské kandidátky Filip Ušák.

Na druhém místě je pak známá mostecká lékařka a senátorka Alena Dernerová. „V senátu spolupracuji s klubem Starostů a nezávislých, kde společně prosazujeme řadu věcí, které pomáhají životu v regionech. Naposledy třeba kompenzační bonus pro obce ve výši 1200 korun na hlavu, který pomůže tomu, aby obce mohly investovat. Klíčovým tématem pro mě je zdravotnictví, což je v našem kraji nejen záležitost Krajské zdravotní, kvality zdravotní péče v ní a jejího hospodárného fungování, ale i snaha o udržení kvalitního zdravotnictví v odříznutých regionech, které doposud nejsou spjaté pupeční šňůrou s krajským úřadem, jako je Žatecko, Lounsko nebo třeba Šluknovský výběžek. Koronavirová pandemie jasně ukázala důležitost kvalitního veřejného zdravotnictví,“ říká dvojka kandidátky Alena Dernerová.

Na třetím místě kandidátky je starosta Klášterce nad Ohří Štefan Drozd, zástupce strany Soukromníků. „Starostové jsou nám hodnotově velmi blízcí a jsem rád, že jsme se domluvili na spolupráci. Rád bych na kraj přenesl poctivou správu, kterou se snažíme dělat v našich městech a obcích, kde si vidíme všichni do talíře. V hospodaření kraje jsou velké rezervy, které naznačil například personální audit Krajského úřadu, který si nechal zadat sám kraj, ale vůbec se podle něj neřídí. Zvláště dnes, v době nastupující ekonomické krize, musí být činnost kraje jako aparátu co nejvíce efektivní a fungující,“ říká třetí v pořadí na kandidátce Štefan Drozd. 

Čtvrtou na kandidátce je starostka městského obvodu Ústí nad Labem-Neštěmice a zastupitelka krajské metropole Yveta Tomková z hnutí Vaše Ústí. „Jako starostka více než 20 tisícového městského obvodu plného sociálních problémů a zastupitelka krajského města řeším problémy sociálního soužití obyvatel města. Problémy řeším tak, že jsem si získala důvěru voličů. Jsem jedinou starostkou městské části Ústí nad Labem, která je zároveň v opozici vůči magistrátu. Chudoba, kriminalita, naštvání většinové společnosti… to je vývoj problémů, které se stále nabalují a prohlubují. Kraj hraje v nastavení celého sociálního systému klíčovou roli a je důležité, aby byl vstřícným pomocníkem při řešení sociálních problémů, kterých je v kraji požehnaně,“ říká na kandidátce čtvrtá v pořadí Yveta Tomková.

Unii pro sport a zdraví zastupuje na kandidátce bývalý starosta a dnešní radní Loun Radovan Šabata. „Kraj je nejnižším orgánem s možností navrhovat změny zákonů a jejich prostřednictvím prosazovat legitimní požadavky samosprávy. Z mého pohledu je to jedna z nejdůležitějších pravomocí kraje, a právě proto kandiduji do jeho zastupitelstva. Jednou z nejdůležitějších aktuálních staveb je pro severozápadní Čechy dostavba dálnice D7 z Prahy do Chomutova, v níž se od roku 2012 intenzivně angažuji. Za posledních 8 let se celý projekt podařilo značně urychlit – některé nové úseky se již staví, další jsou v pokročilé fázi přípravy. Přesto je potřeba i nadále důsledně kontrolovat průběh dostavby a pomáhat s její realizací nejen na úrovni jednotlivých obcí a měst, ale také z pozice kraje. Mým záměrem je činit i nadále vše pro to, aby obyvatelé našeho kraje mohli využívat přínosu nové dálnice co nejdříve,“ říká Radovan Šabata z Unie pro sport a zdraví.

Program bude zveřejněn na začátku září spolu se startem hlavní fáze kampaně. 

Více než 80 % všech kandidátů Starostů za Ústecký kraj v současnosti působí nebo v nedávné minulosti aktivně působili v samosprávách na místních radnicích jako starostové, členové rad a zastupitelstev. Z toho vyplývá skutečnost, že ze všech kandidujících subjektů nejlépe znají malé i zásadní problémy lidí z Ústeckého kraje. 

 

Pořadí čela kandidátky:

1. Filip Ušák, zastupitel a bývalý starosta, člen krajské uhelné komise, Benešov nad Ploučnicí
2. Alena Dernerová, lékařka a senátorka, členka senátního klubu STAN, Most
3. Štefan Drozd, starosta, Klášterec nad Ohří
4. Yveta Tomková, starostka, Ústí nad Labem-Neštěmice
5. Milan Šťovíček, ředitel odborné školy, Litvínov
6. Petr Liška, starosta, Malé Žernoseky
7. Zbyněk Linhart, senátor a místostarosta, Krásná Lípa
8. Jana Syslová, starostka, Hrobčice
9. Radovan Šabata, radní a bývalý starosta, Louny
10. Jana Oubrechtová, starostka, Trmice
11. Tomáš Trávníček, vedoucí stavebního úřadu, Chomutov
12. Jana Víchová, podnikatelka, majitelka kaváren, Děčín
13. Jaroslav Špička, místostarosta, Žatec
14. Pavel Svoboda, starosta Vesnice roku České republiky 2019, Lipová
15. Vlastimil Čtverák, místostarosta, Roudnice nad Labem
16. Renata Zrníková, bývalá starostka, Ústí nad Labem-Severní Terasa

 

Kontakt na lídra: Filip Ušák – tel.: 723 499 990, email: filip.usak@seznam.cz
Tajemník STAN: Radek Lekner – tel.: 777 577 517, email: radek.lekner@stan.cz

 

 

Autor: Radek Lekner  |  Zdroj: STAN Ústecký kraj

Tisková konference