Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Rozpočet zastupitelstva Ústeckého kraje byl na příští rok schválen i díky hlasům STAN

Rozpočet zastupitelstva Ústeckého kraje byl na příští rok schválen i díky hlasům STAN

14. 12. 2021

Poslední letošní jednání zastupitelstva mělo na programu především schválení rozpočtu Ústeckého kraje na rok 2022. Tento návrh nakonec podpořili i naši zastupitelé, tak jako zastupitelé ostatních zastupitelských klubů vyjma zástupců KSČM, kteří se hlasování zdrželi.

Klub zastupitelů hnutí STAN

Klub zastupitelů hnutí STAN

Předseda klubu zastupitelů STAN: "Domnívám se, že rozpočet jako takový je přijatelným kompromisem. Je poměrně proinvestiční, byť z úvěru, téměř tři sta milionů poputuje do oprav silnic, pozitivním příslibem je podpora sportu i cestovního ruchu přes destinační společnosti. To jsou přesně věci, které jsme kritizovali vloni a v tomto smyslu se koalice poučila. Je samozřejmě otázkou, co s poměrně optimistickými prognózami z hlediska daňových příjmů udělá hospodářský vývoj v příštím roce, ale to už bude odpovědností koalice.

Upozornili jsme na jeden konkrétní detail, kdy rozpočet zastupitelstva počítající s 18 uvolněnými politiky má rezervy díky tomu, že uvolněných politiků je od listopadu již "jen" 17. Tento rozdíl více než 1,2 milionu korun jsme chtěli dát částečně do rezervy a částečně na podporu úpravy běžkařských stop. Běžky jsou pro nadcházející zimu jednou z mála možných sportovních aktivit, které bude možné provozovat a Ústecký kraj by dle našeho názoru měl tyto sportovní aktivity podporovat. Náměstek pro cestovní ruch Jiří Řehák po proběhlé diskuzi garantoval, že pokud dojdou v průběhu zimy finance na úpravu běžkařských stop, rada kraje bude toto řešit dalším přísunem peněz.

V rámci diskuze jsme kritizovali především způsob projednávání rozpočtu, kdy k projednávání materiálu ve Finančním výboru došlo pouhý týden před jednáním zastupitelstva, tedy v době, kdy již rozpočet ze zákona visel na úřední desce. Procedurální nedostatky v rámci předkládání rozpočtu se snažil předkládající radní Jan Růžička zakrýt bezprecedentní arogancí. Výroky na adresu opozičních zastupitelů, když upozorňují na chyby či nedostatky rozpočtu, že jsou populisté a že jim nezáleží na blahu kraje, jsou naprosto nepřijatelné. Podpora rozpočtu je výrazem dobré vůle a důkazem toho, že jsme konstruktivní opozicí."

Autor: Filip Ušák, předseda Klubu zastupitelů STAN a člen Finančního výboru zastupitelstva Ústeckého kraje